Що таке "Демон сонного паралічу"?

Ви спите, як раптом щось душить вас. Ви намагаєтеся звільнитися, але не можете поворухнути ні руками, ні ногами, ніби зла сутність придушила вас своїм тягарем.

Якщо це звучить жахливо знайомо, то, швидше за все, вас відвідав "демон сонного паралічу". Непроханий гість - не більше ніж галюцинація уві сні, але короткочасний параліч реальний. Це страшне явище виникає в результаті того, що ваш мозок тимчасово застряє при переході від глибокого сну до стану, що не спить.

Ця сцена здається прямо з фільму жахів. Але сонний параліч (і супутній йому демон сну) – це реальність для приблизно 8% населення. Деякі дослідження показують, що цей моторошний досвід може бути навіть більш поширеним: 30% людей переживають хоча б один випадок за своє життя.

Зображення демонів

Більшість описів демонів сонного паралічу мають дві спільні риси: нездатність рухатися чи говорити, а також відчуття, що їх утримує злісний, часто надприродний зловмисник. Багато людей також описують відчуття здавлювання грудної клітки.
Так званий демон, відьма, злий дух чи істота не нова. Ці істоти згадуються вже сотні років і мають безліч імен. Більше 100 культур мають власні описи, багато з яких відповідають регіональному фольклору, для тривожного досвіду сонного паралічу.

У Ньюфаундленді, наприклад, кажуть, що нападник – це стара карга, "яка може накласти на вас його як талісман". У цій частині світу сонний параліч називають "стара карга". У деяких районах США люди описують відьму, яка сидить у них на грудях. У Єгипті духовна істота відома як Джин. У Китаї деякі люди називають сонний параліч "стисненням привидом".

Часто сонний параліч згадується як спосіб пояснення незрозумілого, наприклад, паранормальна активність або навіть викрадення інопланетянами. Демони сонного паралічу також з'являються у мистецтві, включаючи "Кошмар", картину XVIII століття швейцарського художника Генріха Фюзелі, роботи Френсіса Бекона та Франсіско Гойї, а також незліченні романи, фільми та телевізійні шоу, такі як "Американська історія жахів".

Що таке сонний параліч

Ви можете бути впевнені, що злий звір не намагається знищити саме ваше існування або завдати вам шкоди. Але цей момент може здаватися жахливим і реальним – навіть після того, як параліч та демонічні галюцинації пройшли.
Простіше кажучи, сонний параліч - це медичний стан, при якому ви застряжете в стані, що знаходиться десь між сном і неспанням. У цьому стані ви певною мірою усвідомлюєте навколишнє оточення, хоча досі відчуваєте параліч глибокого сну та тому не можете рухатися. Часто сонний параліч поєднується з галюцинаціями через переход від сну до реальності. Іноді мозок зазнає збою при перемиканні способу обробки інформації під час цього переходу. Дезорієнтуючі і навіть лякаючі галюцинації можуть виникнути, навіть якщо раніше вам не снився кошмар.

Важливо знати, що за ніч ми проходимо кілька циклів сну – зазвичай від чотирьох до шести, причому кожен цикл складається із чотирьох фаз. Перші три фази сну – це не глибокий сон, а остання – глибокий. Тому ви можете випробувати сонний параліч вранці або посеред ночі. Епізоди, що виникають посеред ночі, часто пояснюються порушеннями сну, які пробуджують вас і не дають перейти до наступного циклу сну.

параліч

Безпорадність сонного паралічу багато в чому зумовлена ​​самим паралічем - нездатністю поворухнути м'язами в той момент, щоб відреагувати на ситуацію.
Під час глибокого сну, що є останньою фазою кожного циклу сну, ми зазвичай бачимо сни. Під час цієї фази наш мозок по суті паралізує наші м'язи, щоб ми не виконували свої сни. Параліч відбувається через придушення м'язового тонусу і через те, що нейротрансмітери гальмують нейрони у спинному мозку.

Зрештою, ми переходимо від глибокого сну до неспання та усвідомлення. Сонний параліч виникає, коли ви знайдете деяке усвідомлення, але все ще нерухомі через паралізуючий вплив фази глибокого сну. Уявіть, що ви стоїте у дверях. Ви ще не повністю вийшли з кімнати, яку залишаєте (глибокого сну), і ще не повністю увійшли в наступну (неспання).

галюцинації

Поряд із нездатністю рухатися або говорити, симптоми сонного паралічу можуть включати відчуття присутності сторонньої людини та сильний страх. Однак цей сторонній - лише галюцинація.
Всі ми схильні до зорових, слухових і сенсорних галюцинацій, як при засинанні, так і при пробудженні. Гіпнагогічні галюцинації виникають, коли ми поринаємо в першу фазу сну. Наприклад, ви можете побачити калейдоскоп квітів або візерунків, або відчути падіння, а потім випадково прокинутися. Гіпнопомпічні галюцинації, з іншого боку, виникають, коли ми прокидаємось і виходимо з глибокого сну. Вони часто є продовженням сновидінь.

Демон, відьма, привид, чудовисько чи інша зловісна істота – це гіпнопомпічна галюцинація, яку іноді спеціально називають феноменом інкуба. Демони часто набувають вигляду лиходіїв з дитячих казок. Однак необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, що саме відбувається у мозку під час цих демонічних галюцинацій.

Дослідники припускають, що люди бачать над собою людиноподібну фігуру через короткочасний збій у тому, як мозок обробляє тілесне сприйняття. Коли ми пильнуємо, тім'яна частка посилає нам інформацію про частини нашого тіла, їх становище і рух. Ця інформація допомагає нам зрозуміти, де ми знаходимося до предметів, щоб, наприклад, не врізатися постійно в журнальний столик. Під час галюцинацій сонного паралічу ця цінна інформація та інші сенсорні дані змішуються, і ми бачимо сильно спотворену проекцію образу тіла, що зберігається в мозку. Наче ми дивимось у дзеркало, але бачимо чудовисько.

У такому стані страх посилюється. Інтенсивний жах, ймовірно, виникає через мигдалику - частину мозку, яка обробляє емоції, включаючи страх. Мигдалина сильно активізується під час глибокого сну. Ось чому сни можуть бути такими інтенсивними. Протягом усього дня, коли ви стикаєтеся з потенційною загрозою, ви можете швидко оцінити, наскільки вона обґрунтована, і відреагувати відповідним чином. Але під час глибокого сну вашому мозку не вистачає інформації, щоб правильно оцінити, чи реальна загроза. Тому під час "візиту" демона сонного паралічу вас ніщо не заспокоює, що це лише сон.

Причини сонного паралічу

Будь-яка людина може випробувати сонний параліч. Але систематичний огляд, в якому розглядалися 42 дослідження на цю тему, виявив загальні теми серед людей, які повідомляли про епізоди цього явища. Ви можете бути більш схильні до сонних паралічів, якщо у вас є один або кілька з цих факторів:

- алкоголь
- тривога
- протитривожні препарати
- хронічний біль
- Сімейна історія сонного паралічу
- історія сексуального насильства у дитинстві
- Втрата близької людини
- афективний розлад
- нарколепсія
- схильність до кошмарів
- паранормальні вірування
- посттравматичний стресовий розлад
- погана якість сну
- фізичне захворювання
- куріння
- недостача сну
- Порушення сну
- Стрес
- Виживання після нападу
- виживання після катастрофи
- травма

Запобігання появі демонів

Нині немає прямого лікування сонного паралічу чи конкретного способу вигнати демона галюцинацій. Натомість лікування часто спрямоване на усунення можливих основних причин. Ось кілька міркувань.
Якщо ви часто порушуєте сон, спробуйте усунути "нездоровий сон". Це може допомогти вам проходити більше циклів сну без перерв і запобігти пробудженню в середині сну.

Якщо ви боретеся з тривогою, стресом або відновлюєтеся після травми, зверніться за допомогою до фахівця з психічного здоров'я, який допоможе вам вирішити ці проблеми. Дослідження показують, що когнітивно-поведінкова терапія (КПП) може принести користь.

Деякі дослідження показують, що епізоди сонного паралічу можуть призводити до більш інтенсивних епізодів, оскільки страх може створювати петлю зворотного зв'язку, який підживлює це явище. Баланд Джалал, доктор філософії, нейробіолог, дослідник Гарвардського університету та запрошений дослідник Кембриджського університету, який вивчає сонний параліч, пропонує чотириетапний підхід для придушення страху відразу після епізоду. Ви також можете практикувати цей процес, навіть коли сонний параліч не настав, щоб ця навичка була у вас напоготові.

- Після того як епізод пройде, подумайте про те, що він був тимчасовим, не реальним і викликаний затримкою при переході від глибокого сну до стану, що не спить.
- Нагадайте собі, що це відбувається з іншими людьми, що немає причин для страху і що страх може бути контрпродуктивним.
- Медитуйте в собі, зосередившись на чомусь позитивному, наприклад, на коханій людині, коханій мантрі або приємному спогаді. Уникайте думок про фізичні відчуття або навколишнє оточення.
- Продовжуйте медитувати та додайте розслаблення м'язів, уникаючи напруги або згинання.

Якщо ви продовжуєте відчувати напади сонного паралічу, поговоріть з вашим лікарем. Можливо він допоможе вам знайти рішення.

Незважаючи на те, що вони здаються реальними, сонні монстри - це лише жорстокий прийом мозку. Демони сонного паралічу зі зрозумілих причин лякають. Але вас ніхто не переслідує та не нападає на вас. І ви також не втрачаєте контролю над реальністю. Ключ до того, щоб зробити цей досвід менш страшним - зробити глибокий вдих, помедитувати і згадати, що це збій у циклі сну.