Що таке гіпнічні поштовхи та що вони означають?

Ви вже на межі того, щоб поринути у мирну дріму, але натомість падаєте з урвища. Або, принаймні, вам здається, що ви падаєте з обриву - або з бордюру тротуару, або з даху, або з якогось іншого дуже небажаного місця, яке точно не є ліжком або диваном, де ви затишно спали. Якщо вам знайоме це разюче відчуття або ви відчували мимовільні м'язові посмикування, ривки або скорочення, вітаємо: Ви вже добре знайомі з явищем, відомим як гіпнічні посмикування.

Якщо ви відчували такі відчуття або були поряд з кимось, хто їх відчував, це може спричинити тривогу або навіть збентеження. Але чи нормальні ці поштовхи чи це привід для занепокоєння?

Чому я сіпаюся, коли засинаю

Навіть якщо ви ніколи не стикалися з описаним вище сценарієм, ви, безсумнівно, стикалися з міоклонусом, який є швидким, раптовим, мимовільним посмикуванням або посмикуванням одного м'яза або групи м'язів. Гикавка є поширеною формою міоклонуса, так само як і чхання. Але якщо ви схожі на більшість сплячих людей, то вам знайомий міоклонус у вигляді гіпнічних посмикувань, також званих гіпнагогічними посмикуваннями.
"Гіпнічний поштовх - іноді званий "сонним стартом" - це короткочасний мимовільний м'язовий поштовх, який зазвичай відбувається, коли людина засинає", - пояснює доктор Кріс Вінтер, невролог, фахівець зі сну та автор книг "Відпочила дитина" та "Рішення проблеми сну" . "Часто це може бути пов'язане з мисленням або чином, схожим на сон", що пояснює відчуття урвища.

Звідки ж узялася ця назва? Hypnic означає "гіпнагогія", слово, яке використовується для опису перехідного стану між неспанням і сном. За словами доктора Шарлін Гамальдо, професора неврології Школи медицини Джона Хопкінса та медичного директора Центру сну та здоров'я, гіпнічні посмикування можуть торкатися одного м'яза або викликати симфонію послідовних посмикувань або спазмів. "Зазвичай це одноразове скорочення кінцівки або синхронне скорочення кількох кінцівок під час переходу на сон", - каже вона.

Гіпнічні посмикування зазвичай вважаються нормальною частиною циклу сну для більшості людей (їх іноді називають міоклонічні напади, але це не ті напади, які характерні для серйозних захворювань, таких як епілепсія). Тим не менш, вони можуть бути несподіваними і навіть трохи дратівливими. "У більшості випадків вони непомітні та легкі, але іноді вони можуть пробудити нас від сну", - каже доктор Функе Афолабі-Браун, лікар-сомнолог. "Гіпницькі посмикування зазвичай виникають на початку сну. Коли ми проходимо стадії сну і прокидаємося вночі, гіпернічне тремтіння може виникнути і тоді".

Що таке поштовхи уві сні і чому вони відбуваються

Як і багато біологічних явищ, гіпнічні посмикування до кінця не вивчені, хоча у фахівців є кілька теорій їх походження. "Докладна фізіологічна причина, чому це відбувається, не ясна", - каже Гамальдо. "Але вважається, що м'язова вісь ініціює синхронізований сигнал або сплеск при переході в стан сну, який зазвичай включає в себе мінімум рухів. Це звичайне явище і вважається цілком нормальним".
Доктор Соня Шутц, невролог із Центру розладів сну при університеті Мічігану, каже, що, хоча деякі дослідники вивчали основні причини гіпнічних посмикувань, досі не виявлено жодної остаточної причини їх існування. "Механізми, що лежать в основі роботи мозку, досі не зрозумілі", - каже вона. "Деякі експерти вважають, що це результат тимчасового підвищення активності рухових шляхів мозку під час переходу від сну до неспання, тоді як інші вважають, що м'язові посмикування є реакцією переляку на попереднє сенсорне явище".

Афолабі-Браун говорить, що деякі дослідження пов'язують джерело гіпернічного рефлексу з тією ж частиною мозку, яка відповідає за нашу реакцію переляку. "З погляду мозку, причина гіпнічних посмикувань не до кінця зрозуміла, але вважається, що вона пов'язана з сигналами, що посилаються від стовбура мозку, аж до відносно нестабільної нервової системи під час переходу від неспання до сну", - каже вона.

Що стосується еволюційного походження гіпнічних посмикувань, то й у цьому питанні присяжні ще не визначилися. Проте вчені мають кілька теорій з цього приводу.

"Деякі припущення про гіпернічні поштовхи полягають у тому, що предки приматів спали на деревах, і коли вони падали, їхнє тіло напружувалося від удару об землю", - каже Афолабі-Браун. "Мозок неправильно інтерпретує наше відчуття розслаблення та засинання як падіння з дерева, тому ми напружуємося і готуємось до удару".

Шюц додає, що ця теорія може пролити світло на сучасне існування гіпнічних посмикувань, але поки що немає вагомих доказів. "Було висловлено припущення, що гіпнічні посмикування можуть бути старим рефлексом, який допомагав нашим предкам-приматам регулювати становище уві сні, щоб не впасти з гілки або гнізда, але це залишається спекулятивним", - каже вона.

На що схожий гіпнічний поштовх

Якщо ви все ще не впевнені, що зазнали справжнього гіпнічного поштовху, можливо, вам цікаво, що це за відчуття насправді. Вінтер каже, що у багатьох випадках ви можете навіть не усвідомлювати, що засинаєте, коли це відбувається. "Ви можете дивитися серіал, і це відбувається – часто партнер скаже вам, що ви спали до того, як це сталося, навіть якщо вам здається, що це не так", – каже він. "Раптом відбувається різкий поштовх, який ви відчуваєте, і пробудження. Іноді виникає образ, що ви падаєте, або пропускаєте крок, вам підкидають м'яч, який потрібно зловити, і це відповідає феномену. Для деяких є реальне відчуття падіння ".
Але чому наш мозок переводить акт дрімоти в такий сенсорний досвід, що дезорієнтує? "У деяких випадках, коли наше тіло розслабляється, наш мозок помилково сприймає це як падіння, і наші м'язи сіпаються у відповідь на це відчуття", - каже Афолабі-Браун. "Гіпницькі посмикування можуть бути спонтанними або спричиненими вторинним стимулом - деякі з них можуть включати відчуття падіння, поколювання або реакцію на слухові або зорові галюцинації".

Отже, якщо ви коли-небудь прокидалися від поштовху і клялися, що бачили зірки, чули постріли або одночасно сприймали будь-який інший неправдивий стимул, ви в хорошій компанії. "Для багатьох поштовхів супроводжується сенсорним компонентом "падіння", тобто засипання або слуховими ударами, клацаннями тощо, або навіть візуальними миготливими вогнями", - каже Гамальдо. "Оскільки це відбувається при переході до найлегшої фази сну, деякі можуть прокинутися через це відчуття".

Наскільки поширені гіпнічні посмикування, і як часто вони виникають у кожної людини

Як відзначають експерти, гіпнічні посмикування, як правило, не є приводом для занепокоєння - більш того, переважна більшість тих, хто спит, відчувають їх регулярно. "Гіпницькі посмикування - досить поширене явище, і деякі дослідження показали, що вони спостерігаються у 70% людей", - каже Афолабі-Браун. "Вони зустрічаються у представників усіх статей і зачіпають людей різного віку. Гіпницькі посмикування можуть виникати кілька разів вночі або епізодично, або групами; вони доброякісні. Найчастіше вони є нормальною частиною процесу засинання".
За словами Шюца, більшість людей відчувають гіпнічні посмикування час від часу, але деякі знайомі з ними набагато краще. "У більшості людей гіпнічні посмикування виникають спорадично, але у деякої групи людей - близько 10% - вони можуть виникати щодня", - каже вона. "Гіпницькі посмикування майже завжди нормальні або доброякісні, тобто вони не є ознакою основного захворювання. Однак у деяких людей гіпнічні посмикування можуть виникати настільки часто, що порушують сон, а в окремих випадках вони можуть бути пов'язані з основним неврологічним розладом".

Чи призводять певні речі до того, що гіпнічні посмикування виникають частіше

Гіпнічні посмикування в якийсь момент виникають у більшості людей, незалежно від того, наскільки ідеальна їхня гігієна сну, але експерти згодні з тим, що існують певні фактори, які можуть посилити частоту або тяжкість цих нічних м'язових посмикувань.
"Стрес може посилювати гіпнічні посмикування", - каже Шуц. "Існує також низка інших факторів, які можуть збільшити частоту гіпнічних посмикування - наприклад, підвищене споживання кофеїну, інтенсивні фізичні навантаження або нестача сну".

Вінтер каже, що кілька простих заходів можуть допомогти знизити частоту гіпнічних поштовхів та сприяти здоровішому способу життя в цілому. "Більше спіть, зробіть свій графік сну більш регулярним, уникайте кофеїну та працюйте над зниженням стресу", - каже він. "Іноді можуть бути призначені ліки, але це буває досить рідко. Я думаю, що коли вони частішають або стають інтенсивнішими або заважають якості сну, необхідно звернутися до фахівця".

Коли гіпнічні посмикування можуть стати причиною для занепокоєння

Хоча гіпнічні посмикування майже завжди є абсолютно невинною, нормальною частиною сну, бувають рідкісні випадки, коли вони можуть сигналізувати про щось серйозне.
"Якщо у людини спостерігається менш поширений прояв частих скорочень, що повторюються один за одним, то це може бути причиною проблем із засипанням та безсоння; проте це питання слід обговорити з лікарем, щоб переконатися, що ці скорочення не є проявом іншого захворювання", - каже Гамальдо. "Якщо у людини спостерігається менш поширений прояв частих і серійних гіпнічних посмикувань, що відбуваються один за одним, а не одиночних скорочень, то це, швидше за все, може бути причиною безсоння або іншого захворювання, наприклад, судом, яке принаймні має бути оцінено медичним працівником".

Але навіть якщо в основі проблеми немає основного захворювання чи серйозного стану, хронічні гіпнічні посмикування можуть серйозно впливати на сон, що може призвести до величезної кількості ускладнень. "Якщо вони відбуваються часто і протягом більшості ночей, вони можуть призвести до страхів та занепокоєння перед сном і викликати безсоння", - каже Браун. "Якщо у вас є події, які відбуваються так часто, що це сприяє безсонню, вам слід звернутися за професійною допомогою".

"Я думаю, що якщо вони відбуваються нечасто або причина (недосипання чи перевтома) зрозуміла, то вони не вимагають подальшого втручання", - каже Вінтер. "Якщо вони часто повторюються або порушують сон, варто звернутися до фахівця з проблем сну".

Шюц додає, що кілька тривожних сигналів, на які слід звернути увагу, включають гіпнічні посмикування, які відбуваються настільки часто, що порушують сон або викликають безсоння, або те, що вона називає атиповими гіпнічними посмикуваннями. "Наприклад, мимовільні рухи, які тривають довше за коротку секунду, відбуваються на глибших стадіях сну або при пробудженні, а не на початку сну, або м'язові посмикування, які ритмічні або можуть бути викликані звуком або дотиком", - каже вона.

Якщо ви не впевнені в тому, чи є ваші гіпнічні посмикування приводом для занепокоєння, попросіть партнера перевірити вас протягом ночі або проведіть самооцінку будь-яких незвичайних проблем, коли ви не спите. "Якщо у вас є посмикування під час сну, про які повідомляє ваш партнер, або дискомфорт у нижніх кінцівках вечорами, це може бути симптомом періодичного розладу руху кінцівок або синдрому неспокійних ніг відповідно", - каже Браун. "При періодичному розладі рухів кінцівок вам може знадобитися дослідження сну, щоб підтвердити це. І якщо у вас є посмикування або скорочення тіла протягом дня, коли ви не спите, це слід перевірити".