Дефіцит сну робить вас креативнішим?

Коли Ештін Сібінскі, художниця з Міннеаполісу, навчалася у художній школі у 2012 році, вона часто засиджувалась допізна, працюючи у своїй студії до третьої години ночі: "Це було частиною культури", - каже Сібінські. Однак у наші дні її творче піднесення настає близько 7 години ранку після гарного сну.

Озираючись назад, можна сказати, що саме в цей час вона завжди була на висоті, але стереотипи, пов'язані з мистецтвом, натхненням та сном, важко подолати. Від Вінсента Ван Гога і Луїзи Буржуа до Бейонсе - безліч художників, як відомо, боролися зі сном.

Але ці гучні випадки спростовують дані науки: Незважаючи на популярні анекдоти (і навіть деякі дослідження, в яких вивчався зв'язок між безсонням та творчістю), більшість досліджень підтверджують цінність сну для розвитку творчих здібностей.

Але як саме сон впливає творчість? Як творчим людям знайти правильний баланс? Ми опитали п'ять художників та двох спеціалістів зі сну, щоб з'ясувати це.

Що говорить нам наука про сон і творчість

Перше, що треба знати про науку, пов'язану зі сном та творчістю, - це те, що її не так багато. "Є кілька досліджень, які показують зв'язок між REM-сном і творчістю, але їх не так багато. Є чотири або п'ять основних досліджень, і ми продовжуємо цитувати одні й ті самі дослідження знову і знову", - пояснює Селія Лако, дослідник сну в Паризькому інституті мозку.

Дослідження 2004 року показало, що вісім годин сну підвищують проникливість, "але, як не дивно, ніхто не використав це дослідження, щоб спробувати зрозуміти, які стадії сну можуть бути важливими", - каже Лако. Тому вона та її співавтори зробили саме це. Вони виявили, що початок сну – це "солодка точка" для творчості.

Дослідники розділили 103 учасники на три групи. Перша група не спала, а друга отримала приблизно одну хвилину сну N1 – першої стадії сну. Третя група спала досить довго, щоб отримати кілька хвилин сну N2 - стадії, що настає за N1.

Потім вони перевірили творчий підхід учасників до вирішення проблем, показавши їм восьмизначне математичне завдання. Для вирішення кожної задачі використовувався більш тривалий методичний спосіб, але також було приховано правило, згідно з яким відповіддю завжди було друге число. Група, яка не спала, показала кращі результати, ніж група, яка поринула в сон N2, але "ймовірність того, що хтось виявить приховане правило, була втричі вищою у тих, хто спав хоча б одну хвилину в режимі N1", - пояснює Лако.

Це вказує на те, що гібридна зона N1, яка існує десь між сном та неспанням, є потенційним осередком для творчості, але "ми поки що не знаємо, чому", - додає Лако. Хоча N1 може бути стадією сну, найбільш сприятливою для творчості, більшість художників це щось більше.

Достатній сон необхідний творчості

Як і Сібінскі, Джейм Маркус, графічний дизайнер і вишивальниця з Чикаго, також дійшла висновку, що достатній сон є життєво важливим для її творчого процесу. "Я лягаю спати близько 11 вечора і прокидаюся близько 9 ранку", - каже вона. "Я зрозуміла, що мені дійсно потрібна така кількість сну".

Для Кари Несвіг, письменниці із Сент-Пола, штат Міннесота, сон також має "величезне значення" для її творчої роботи. І справа не тільки в тому, щоб добре виспатися, а й у дотриманні правил гігієни сну. "Я завжди бачу різницю між тим, коли я відпочиваю з книгою, і тим, коли дивлюся на телефон і переглядаю TikTok", - каже вона.

Що кажуть експерти зі сну

Коллін Ернстром, доктор філософії, клінічний психолог, що спеціалізується на безсонні, пояснює, що кожен мозок влаштований по-своєму, що ми повинні працювати з природними циклами нашого організму, але не намагатися контролювати їх. "Намагатися контролювати сон протягом однієї ночі - однаково що стверджувати, що ми можемо контролювати свій апетит", - додає Ернстром. "У нас є ритми нашого дня, і ці ритми - щось уроджене. Багато чого з того, що ми пропагуємо в роботі зі сном у наші дні, - це баланс, а також сталість та визнання того, що існують природні варіації".

Визначте час для творчості

Медора Фрей, художниця з Бісмарка, штат Північна Кароліна, зайнялася абстрактним живописом у 2019 році після особливо стресового періоду у своєму житті. "Ночами я відчувала сильний страх і тривогу", - каже вона. "Коли це відбувалося, замість того, щоб лежати і намагатися заснути, я вставала і малювала. Є багато картин, які я почала або закінчила о третій годині ночі".

Нуель Ріель, художниця, що працює в кількох середовищах і живе в Ла Квінті, Каліфорнія, виявила, що її творчість протилежна творчості Фрей. "У мене виходить набагато більше зосередженої роботи, коли я починаю працювати відразу після пробудження. Я п'ю чай і трохи перекушую, але окрім цього я відразу ж починаю працювати", - каже вона. "Я думаю, що безсонний, нещасний художник - це хибний образ, який продається вже довгий час, щоб можна було робити гроші на мертвих людях, таких як Еліот Сміт та Ван Гог".

Для Сібінскі ранок суботи - коли вона вільна від роботи і може дістатися своєї студії близько 7 ранку - її улюблений час для творчості. Творчість Маркуса, однак, досягається між полуднем та трьома годинами дня.

Що кажуть експерти зі сну

“Існує міф про те, що іскра творчості виникає лише опівночі, – каже Ернстром. Однак це не означає, що творчість не може відбуватися пізно вночі.” Є творчі люди, які ніколи добре не спали. Вони пам'ятають, як не спали всю ніч, розмальовуючи чи читаючи книги, і це просто їхній циркадний ритм, керований тим, що відбувається у творчій частині мозку”.

Вона каже, що головне – відстежувати свої творчі звички протягом тижня чи двох, щоб точно визначити найкращий для вас час.

Ви також можете отримати найкраще уявлення про те, коли ваш творчий потенціал знаходиться на найвищому рівні, зрозумівши свій хронотип – генетично зумовлені циркадні ритми, які можуть допомогти визначити, коли наш рівень енергії знаходиться на найвищому рівні. Можливо, ви не "сова", яка отримує найбільшу кількість енергії пізно ввечері, але ви можете бути "орлом", пік енергії якого припадає на другу половину дня, або "чаплі", яка отримує поштовхи в середині ранку та середині дня. Визначення вашого хронотипу може стати чудовим способом організувати свій графік для оптимальної творчості та продуктивності.

Будьте готові до того, що натхнення прийде під час сну

Незважаючи на різницю в часі, коли вони почуваються найбільш креативними, Фрей, Маркус і Рейл мають одну спільну рису: швидкоплинні моменти натхнення, пов'язані зі сном.

Коли Рейл прокидається після сну, вона записує кілька рядків у додатку "Нотатки" свого телефону або записує голосову нотатку про те, що вона пам'ятає. Маркус також використовує програму "Нотатки" на своєму телефоні. "Іноді посеред ночі я прокидаюся і додаю в свої нотатки Late Night Ideas. Це випадкові довгі сувої, заповнені друкарськими помилками і половинчастими ідеями, але коли я повертаюся, у мене іноді з'являється багато ідей про мій бізнес і про те, що я могла б зробити по -Іншому для його розвитку", - пояснює вона.

Фрей вважає за краще спиратися на традиційний блокнот або планшет. "Іноді мені сняться картини або ідеї для картин. Я прокидаюся і намагаюся зробити базовий малюнок чого-небудь. У мене на тумбочці лежать блокнот і планшет, щоб я могла робити такі речі", - каже вона.

Що кажуть експерти зі сну

На додаток до тестування креативності залежно від стадії сну, дослідження Лако також перевірило техніку дрімоти Томаса Едісона. Відомий противник сну, Едісон стверджував в інтерв'ю 1889, що ніколи не спав більше чотирьох годин за ніч. Натомість, як кажуть, він покладався на короткий сон протягом дня, який він виконував, тримаючи в кожній руці по кульці, щоб, коли він засинав, вони падали і будили його.

Едісон стверджує, що це допомагало йому згадати свої дрімотні думки, тому Лако попросила своїх піддослідних тримати пластикову пляшку, поки вони спали. Вона виявила, що хоча техніка Едісона не дозволяє точно зловити "солодку точку" креативності N1, вона виявила, що тримання предмета може допомогти розбудити піддослідних до того, як вони поринуть у глибокий сон.

Лако підозрює, що це може бути пов'язане із синергією, яка відбувається, коли розум блукає, наприклад, коли ми ведемо машину або приймаємо душ. За подальших досліджень "у майбутньому ми зможемо розробити технологію, яка буде націлена на цю творчу зону і будити учасника, коли він її досягне", - каже вона.

Тим часом, якщо ви хочете спробувати техніку Едісона вдома, Лако каже, що головне - використовувати досить важкий предмет, щоб він видавав звук під час падіння, але не надто важкий, щоб вам було боляче тримати його в руці.

Хоча може бути привабливо романтизувати ідею про те, що ми повинні жертвувати сном заради мистецтва чи творчості, наука цього не підтверджує. Хоча розклад і порядок дня найкраще визначаються природними ритмами вашого організму, сон залишається важливою частиною всіх наших творчих інструментів. І хто знає? Хороший нічний відпочинок може стати тим творчим проривом, який ви так довго шукали.