Чи справді нестача сну викликає темні кола під очима?

Зовсім невесело дивитися в дзеркало після ночі неповноцінного сну та помічати, що у вас є компанія: темні кола під очима. Хороша новина полягає в тому, що темні кола під очима рідко є причиною для занепокоєння – зазвичай, це просто естетична проблема. Проте, якщо ви помічаєте їх щодня, вони можуть стати джерелом розчарування чи навіть збентеження.

Темні кола під очима зазвичай називають ознакою неповноцінного сну. Але ви можете поставити запитання, що є причиною появи кіл. Чи це справді від нестачі якісного сну, чи є інша причина? І найголовніше, що ви можете зробити з ними?

Давайте розберемося, що викликає появу цих набридливих темних кіл, а також дамо кілька порад експертів про те, як зробити так, щоб вони зникли чи хоча б зменшилися.

Що таке темні кола під очима

Медичний термін для темних кіл під очима – "періорбітальна гіперпігментація". Згідно з дослідженнями, опублікованими в журналі "Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology", темні кола під очима - поширене явище, і хоча цей стан рідко свідчить про серйозні захворювання, воно може значно впливати на емоційне здоров'я і загальну якість життя людини.

Темні кола з'являються у різних людей по-різному, залежно від типу шкіри, віку та причини їхньої появи. Ви можете помітити потемніння шкіри в області під очима і, як наслідок, "втомлений" вигляд. Люди часто відзначають, що мішки під очима змушують їх виглядати старше, ніж вони є насправді.

Зазвичай кола мають коричневий відтінок, але можуть здаватися червонуватими або фіолетовими. Часто темні кола під очима супроводжуються мішками під очима. Іноді темні кола під очима виникають через тіні, що відкидаються поглибленнями від мішків.

Що викликає темні кола під очима

Шкіра під очима ніжніша і легше схильна до пошкоджень, ніж інші ділянки обличчя. Це з тим, що у цій шкірі менше сальних залоз і менше колагену, ніж у інших частинах тіла. Згідно з дослідженнями, опублікованими в журналі Advanced Biomedical Research, ці фактори можуть бути причиною того, що область під очима також більш схильна до зморшок, тонких ліній і "тьмяного" вигляду.

Коли ми думаємо про темні кола під очима, ми зазвичай насамперед думаємо про проблеми зі сном: Неповноцінний сон, нестача сну, часті пробудження та відсутність спокійного сну. Хоча проблеми зі сном є одним з основних факторів – і так, покращення сну може допомогти зменшити темні кола! - насправді є кілька потенційних причин появи темних кіл під очима.

Ось деякі з основних причин появи темних кіл під очима.

Недостача сну

Недостатня кількість сну – одна з найпоширеніших причин появи темних кіл під очима, пояснює доктор Кріс Вінтер, невролог сну. Як саме брак сну викликає ці темні кола? "Коли людина недостатньо спить, це призводить до розширення судин та збільшення кровотоку", - пояснює Вінтер. "Коли судини під очима розширюються, це створює темний синюватий колір під очима".

Лікар Джеффрі Т.С. Хсу, дерматолог, погоджується з тим, що проблеми зі сном, такі як втома та недосипання, є основними факторами, що сприяють появі темних кіл. "Нестача сну може призвести до того, що періорбітальна область стане більш тьмяною, і таким чином буде видно кровоносні судини під шкірою", - описує Хсу.

Іноді, каже Хсу, тіні від опухлих нижніх віків - також часто викликані недосипанням - можуть створювати враження, що у вас темні кола під очима, але це можуть бути просто тіні, що відкидаються опухлими нижніми віками.

Старіння

Старіння – ще одна поширена причина темних кіл під очима, каже д-р Юна Рапопорт, офтальмолог, засновник та директор Manhattan Eye. "У нас є природна тканина та жир, які розташовуються між очницями та вилицями", - розповідає Рапопорт. "З віком ця тканина опускається та зникає".

Оскільки шкіра під очима змінюється в результаті природного процесу старіння, недоліки стають очевиднішими, говорить Хсу: "З віком шкіра стає тонкою, і темні кровоносні судини під очима стають помітнішими, створюючи ілюзію темних кіл під очима".

Генетика

Спадковість, мабуть, є одним із факторів, чому деякі люди більш схильні до появи темних кіл під очима, ніж інші, хоча необхідно провести додаткові дослідження, щоб зрозуміти, як саме це відбувається. В одному із старих досліджень було виявлено, що пігментація під очима часто вперше проявляється у дитинстві і згодом стає дедалі гіршою. Не дивно, що в сім'ях, для яких темні кола є звичайним явищем, стрес, мабуть, погіршує їхній зовнішній вигляд, тоді як відпочинок та здоровий спосіб життя покращують їх.

Алергія

Алергія - менш відома, але все ж таки поширена причина темних кіл під очима. За словами доктора Лінн Маккінлі-Грант, дерматолога та консультанта з догляду за шкірою, не тільки сама алергія може спричинити появу темних кіл. Сезонні алергії, такі як сінна лихоманка, можуть викликати потемніння шкіри внаслідок тертя та роздратування, що призводить до травмування шкіри, пояснює Маккінлі-Грант.

Дерматит

Будь-який вид подразнення або запалення шкіри поблизу очей також може сприяти появі темних кіл під очима. Дослідження показали, що темні кола частіше зустрічаються у людей, які страждають на атопічний дерматит (екзема) або алергічним контактним дерматитом (висип, викликаний контактом з алергічним речовиною). Дерматит може спричинити розширення кровоносних судин під шкірою, що може сприяти появі потемнінь.

Чинники способу життя

Існують також певні фактори способу життя, які можуть сприяти появі темних кіл під очима або посилювати їх, у тому числі:

- Зневоднення
- Стрес
- Занадто велике споживання солі
- Надмірне тертя очей
- Вживання алкоголю
- Куріння

Чи вказують темні кола на медичні проблеми

Темні кола під очима рідко вказують на медичні проблеми. Але якщо ваші симптоми супроводжуються іншими ознаками, включаючи раптову втрату ваги – через яку область під очима може виглядати запалою та темнішою – можливо, відбувається щось ще, каже Рапопорт. Ненавмисна втрата ваги може бути ознакою деяких видів раку, ВІЛ чи аутоімунних захворювань, каже вона.

"Якщо мішки під очима або западини з'явилися швидко, варто пройти обстеження у лікаря, щоб унеможливити різні захворювання, про які я говорила", - пояснює Рапопорт. "Якщо це сталося поступово, то, швидше за все, це пов'язано зі старінням, але профілактичні заходи, такі як зволоження, правильне харчування та повноцінний сон можуть допомогти".

Як позбутися мішків під очима

Згідно з дослідженнями, опублікованими в журналі Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, темні кола під очима є одним з найбільш поширених захворювань, з якими звертаються до дерматологів, а це означає, що якщо ви шукаєте допомоги з приводу темних кіл під очима, то ви далеко не єдиний. На щастя, існує безліч варіантів лікування темних кіл, включаючи домашні засоби та більш медичні рішення.

Ось деякі можливі способи лікування з порадами та рекомендаціями дерматологів.

Зміни у способі життя

Якщо ви хочете зменшити появу темних кіл під очима, то для цього необхідно вести здоровіший спосіб життя і, найголовніше, більше відпочивати. Нестача сну є основною причиною появи темних кіл під очима, каже МакКінлі-Грант, тому робити все можливе, щоб висипатися, – це ключ до усунення темних кіл.

Американська академія офтальмології рекомендує спати від семи до дев'ятої години щоночі, щоб позбутися мішків і темних кіл під очима. Вона також рекомендує підняти голову на подушці, щоб зменшити набряки, які накопичуються навколо очей під час сну. (Підібрати ідеальну подушку для вашого стилю сну допоможе фахівець із підбору подушок).

Інші зміни у способі життя, які можуть допомогти зменшити темні кола під очима, включають регулярне використання сонцезахисного крему, зменшення стресу у вашому житті (що також може допомогти покращити сон!), а також скорочення вживання алкоголю та нікотину.

Домашні засоби

Деякі з тих домашніх засобів, про які ви, можливо, чули для боротьби з темними колами під очима, справді працюють, каже МакКінлі-Грант. Наприклад, прикладення огірка до очей, яке ви, мабуть, бачили у фільмах? За її словами, у цьому методі є певний сенс, оскільки огірки допомагають зменшити набряклість та зволожують шкіру.

За словами МакКінлі-Грант, холодні компреси для зменшення потемніння під очима також добре допомагають. Хоча можна просто використовувати мочалку, змочену в холодній воді, вона рекомендує заварювати компрес у чаї, оскільки чай має антиоксидантні властивості. Для цього чудово підходить охолоджений зелений або чорний чай, каже вона.

Медичні рішення

Якщо спосіб життя і домашні рішення не допомагають вам, і поява темних кіл під очима продовжує дратувати вас, можливо, настав час відвідати дерматолога, щоб розробити план дій щодо зменшення або усунення цієї проблеми. "Існує безліч методів лікування, які можуть допомогти зменшити темні кола залежно від ступеня тяжкості, починаючи від медичних препаратів та закінчуючи лазером", - запевняє Хсу.

Деякі медичні процедури, які зазвичай рекомендуються дерматологами для боротьби з темними колами, включають:

- Місцеві процедури, включаючи відбілювання шкіри та антиоксиданти місцевої дії
- Дермальні наповнювачі, які можуть розгладити шкіру та створити об'єм під очима
- Лазерні процедури для зменшення пігментації
- Пересадка аутологічного жиру, щоб зробити шкіру менш тонкою та прозорою на вигляд

Підсумок

Темні кола - звичайне явище і майже завжди доброякісне. Але це не означає, що з ними треба жити. Щоправда, багато хто з нас турбує зовнішній вигляд цих темних кіл, і вони хотіли б, щоб вони зникли.

Зосередження уваги на позитивних змінах у способі життя, таких як більше відпочивати та позбутися стресу, буде корисним як для зменшення темних кіл, так і для загального догляду за собою. Але якщо ці заходи не допомагають самі по собі, ви повинні відчувати себе в змозі звернутися до свого лікаря або дерматолога за додатковими рішеннями та порадами.