Нестача сну може пояснити, чому деякі жарти смішніші, ніж вони є насправді

Чому велосипед не переїхав дорогу? Бо він утомився. Якщо ви трохи розплакалися, сміючись над цим жартом, можливо, ви теж занадто втомилися.

Так що ж насправді означає, коли ви знаходите "несмішний" жарт - чи щось інше, справді банальне - моментом, коли ви смієтеся до сліз? Ну, не панікуйте. Ви не зовсім втратили свідомість. Сміх з того, що зазвичай не здається вам смішним, може бути ознакою того, що вам потрібно трохи поспати.

Нестача сну викликає напад ейфорії

"Було проведено досить багато досліджень, які демонструють, що при нестачі сну значно страждають області мозку, які відповідають за увагу, зокрема, лобно-тім'яні області мозку, - говорить доктор Пол Е. Калустіан, сертифікований нейрохірург, який практикує в Ріверсайді та Лос-Анджелесі.

Фронтопарієтальна кора контролює нашу здатність концентруватися і обробляти те, що нам говорять". "Так що це може статися в будь-якому випадку", - додає Калустіан. "Ви можете сприйняти конкретне висловлювання, жарт або щось ще й вважати це або дуже смішним, чи ні. Це залежить від конкретної людини та її інтерпретації у той конкретний момент " .

У дослідженні 2011 року вчені з Каліфорнійського університету в Берклі та Гарвардській медичній школі виявили, що нестача сну може спричинити короткочасний напад ейфорії, який може призвести до помилок у судженнях. Якщо ви приймаєте рішення під впливом ейфорії, ви можете зробити ризикований вибір із серйозними наслідками. Це найгірший сценарій.

Але цей приплив бадьорості також пояснює, чому банальні жарти можуть здатися вам трохи або набагато смішніше після того, як ви всю ніч не спали, неодноразово прокидалися до дитини, або якщо ви нейрохірург, як Калустіан.

"Як нейрохірург я постійно прокидався кожні 20-30 хвилин", - каже він. "Наступного дня після чергування я просто відчував себе втомленим. Це те почуття, коли ти не можеш мислити абсолютно нормально".

Нестача сну впливає сприйняття

У тому ж дослідженні вчені з Берклі та Гарварда вивчили 27 здорових дорослих людей віком від 18 до 30 років. Вони поділили учасників на дві групи. Одна група лягала спати вдома, як завжди. Інша група не спала під наглядом у лабораторних умовах протягом 32 годин.

Потім учасники переглядали зображення загалом приємних сцен, і їх просили дати оцінку "позитивно" чи "нейтрально". Учасники, які спали всю ніч, дали більше позитивних оцінок, тоді як група, якій вдалося виспатися, дала більше нейтральних оцінок.

Нестача сну активізує шляхи заохочення

Сканування мозку тих людей, які прогулювали сон, показало більшу активність у мезолімбічному шляху. Мезолімбічний шлях також називають шляхом винагороди, оскільки він транспортує дофамін, нейромедіатор, що впливає на настрій, мотивацію, задоволення та прийняття рішень.

"Звичайно, деякі люди можуть відчувати гормональний сплеск, коли вони втомилися, на основі різних катехоламінів, таких як кортизол, що виділяються", - каже Калустіан. Катехоламіни - це гормони, які виробляються нашим організмом, щоб допомогти нам упоратися зі стресом. До них відносяться допамін та кортизол. І ми можемо почуватися зацикленими і сміючимися внаслідок того, що наш організм намагається дати нам заряд бадьорості».

Ейфорія від позбавлення сну короткочасна та потенційно небезпечна

Калустіан застерігає від того, щоб ігнорувати цей стан, не спати чи намагатися цілеспрямовано досягти його лише для того, щоб насолодитися почуттям тимчасової ейфорії.

"З плином дня настає різкий спад, і врешті-решт це почуття минає", - каже він. "Так що ви можете відчувати початкові веселощі, але потім вона зійде нанівець". Зрештою, ви не будете довго сміятися з питання "Чому слон приніс на вечірку туалетний папір? Тому що ви теж перетворитеся на головного винуватця урочистості.

Крім того, тимчасове позитивне почуття, яке іноді виникає через недосипання, може призвести до ризикованих або імпульсних дій.

Дослідники з Берклі і Гарварда спиралися на результати свого попереднього дослідження, проведеного в 2007 році, яке показало, що в учасників, які відчувають нестачу сну, підвищується реактивність мигдалини, області мозку, і знижується активність префронтальної кори, частини мозку, що відповідає за прийняття рішень та планування . Це означає, що при нестачі сну ми менш здатні правильно оцінювати ризики та винагороди, наражаючи себе на ризик потенційних негативних наслідків. Прикладом може бути адиктивна поведінка, каже Калустіан.

Гарний сон – це не привід для сміху

"Сон - це, мабуть, найважливіше, що ми можемо зробити для нашого організму", - каже Калустіан. "Це дійсно спосіб організму видалити відходи, залікувати ушкодження нашого мозку і тіла, які відбулися протягом цього та попереднього дня, та забезпечити гомеостаз, або свого роду регуляцію всього, що має бути".

Для відновлення мозку він рекомендує щонайменше шість годин безперервного сну, але, за його словами, багатьом людям потрібно більше. Якщо ви відчуваєте, що часто зациклюєтеся пізно вночі або в досвітній час, можливо, вам не вистачає сну. У такому випадку зробіть додатковий час, проведений у подушці, частиною ваших щоденних цілей.

Зрештою, ви повинні: Настільки добре спати, що ви зможете робити це із заплющеними очима... (Вибачте - довелося!) Суть у тому, що замість того, щоб віддати перевагу цьому веселому, ейфоричному стану, ви повинні отримати свій відпочинок.