Як зміна клімату впливає на сон?

Коли ми думаємо про екологічні наслідки зміни клімату, більшість з нас уявляють собі небо, заповнене димом від лісових пожеж, урагани, що обрушуються на узбережжя, підвищення рівня моря, повені та інші, здається, апокаліптичні картини. Коли ми думаємо про вплив зміни клімату на людину, ми думаємо про глобальні біженці, які рятуються від смертоносних погодних явищ або зникаючих берегових ліній, а також посилення стресу та тривоги з приводу колективного невизначеного майбутнього.

Про що ми, можливо, думаємо менше, так це про те, як зміна клімату впливає на нас меншою мірою щодня. Можливо, одним із найбільш упущених на увазі наслідків є те, як зміна клімату впливає на наш сон. І це навряд чи можна назвати незначним, незалежно від того, чи живете ви в регіоні, який страждає від лісових пожеж, повеней, підвищення рівня моря та ураганів.

В останні роки кілька дослідників сну, стурбованих кліматом, почали вивчати та аналізувати вплив зміни клімату на сон, починаючи з нічної температури та закінчуючи скороченням часу сну.

"Я сам в основному фахівець з клінічного сну. Це швидше праця кохання", - говорить доктор Деніел Ріфкін про свої дослідження сну, пов'язані зі зміною клімату. Ріфкін є медичним директором у Центрах медицини сну Західного Нью-Йорка та клінічним доцентом неврології в Університеті штату Нью-Йорк у Буффало. У своєму дослідженні він вивчав зв'язок сну зі зміною клімату: змінами температури, погодними явищами та екстремальними катастрофами.

"Ми знаємо, що зміна клімату вплине на погоду, а екстремальні погодні умови можуть вплинути на сон", - говорить Ріфкін про свою роботу.

"Я повністю переконаний, що наша залежність від викопного палива спонукала зміну клімату", - каже він. "Я написав цю роботу, щоб викликати інтерес у моїх молодих колег, які займаються проблемами сну, тому що ці питання насамперед вирішуватимуть дослідники сну, тому я опублікував її в журналі про сон".

Як зміна клімату поступово порушує ваш сон

Виявляється, сон – це центральне та універсальне місце, де можна спостерігати наслідки зміни клімату. Зміна клімату призводить до порушення сну - від температури, за якої спати стає занадто жарко, до занепокоєння та екзистенційного страху, які не дають людям спати ночами. А постійне недосипання може призвести до погіршення здоров'я та самопочуття, наприклад, до хронічних захворювань та погіршення психічного здоров'я.

Одним з найбільш яскравих висновків, зроблених останніми роками в ході досліджень сну, присвячених клімату, є те, як вони узгоджуються з іншими дослідженнями зміни клімату, що стосуються того, хто насамперед і найбільше постраждає від потепління клімату – переважно ті, хто старше, має низький дохід і живе у менш розвинених регіонах світу, багато з яких уже сьогодні зазнають цих наслідків.

"Такі речі, як громадянські конфлікти, масова міграція, крах демократичних інститутів - все це екстремальні та дорогі наслідки зміни клімату", - пояснює доктор Нік Обрадович, старший науковий співробітник та головний дослідник Інституту розвитку людини імені Макса Планка при Центрі людини та машин Массачусетського технологічного інституту, який очолив перше дослідження нічної температури, сну та зміни клімату.

"Однак більшість людей здебільшого не зазнають масової міграції чи демократичного колапсу, принаймні, у найближчі десятиліття, відповідно до більшості наших прогнозів", - каже він.

Хоча події, пов'язані зі зміною клімату, по-різному і в різні періоди життя вплинуть на кожну людину, очевидно, що найбільш вразливі верстви населення в усьому світі - люди похилого віку, діти, переміщені особи, малозабезпечені верстви населення і люди з хронічними захворюваннями - будуть першими страждати від наслідків здоров'ю. Для решти населення, навіть для тих, хто, можливо, не живе в місцях, охоплених лісовими пожежами або які страждають від рекордно високих температур, наслідки зміни Землі відчуватимуться щодня.

Фактично Обрадович провів дослідження.

Зіставивши дані 765 000 респондентів у США з 2002 по 2011 рік з потеплінням нічних температур, Обрадович виявив, що підвищення нічних температур збільшує кількість ночей недостатнього сну за власними даними, і що цей ефект сильніше проявляється влітку і непропорційно сильно позначається на малозабезпечених і малозабезпечених.

Наукові дані про зміну клімату та сну

Хоча раніше було важко остаточно визначити вплив зміни клімату на сон, нове глобальне дослідження, опубліковане минулого місяця, показало, що підвищення температури по суті погіршує наш сон.

Для цього дослідження, опублікованого в журналі "One Earth" у травні 2022 року, Обрадович об'єднався з Келтоном Мінором, докторантом Центру соціальних даних Копенгагенського університету. Зв'язавши понад 10 мільярдів вимірювань сну з браслетів, які носили люди у 68 країнах, з місцевими погодними та кліматичними даними, дослідницька група виявила разючі результати: Тепліші, ніж у середньому, ночі погіршували сон людей у ​​всьому світі, але нерівномірно.

Команда виявила, що при підвищенні температури не тільки зростає ймовірність того, що люди спатимуть менше семи годин, але цей ефект вдвічі сильніше виражений серед людей похилого віку та жінок, і втричі сильніший серед жителів країн з низьким рівнем доходу. "Одна з найцікавіших частин дослідження полягає в тому, що ми виявили докази того, що люди, які вже живуть у теплішому кліматі, ті, хто, як ми могли б очікувати, краще акліматизовані до теплішого клімату, насправді відчувають більше погіршення сну на градус підвищення температури, - пояснює Мінор. Це, за його словами, говорить про обмежену здатність людини адаптувати свій сон до потепління клімату.

Як погіршення якості повітря впливає на сон

Якість повітря - ще одна область, яка швидко впливає на якість нашого сну та загальний стан здоров'я.

"Я живу в Каліфорнії, і в нас щороку трапляються лісові пожежі", - пояснює доктор Ішань Сюй, фахівець із проблем сну та ліцензований клінічний психолог. "Коли пожежі продовжуються і якість повітря погіршується, у багатьох людей погіршується сон. Деякі люди, яких я вже лікував, і їх сон став кращим, але як тільки повітря стало гіршим, і вони не могли отримувати достатню кількість сонячного світла та активності на свіжому повітрі. настільки, що сильно турбувалися про своє фізичне здоров'я, їх сон погіршився.

Оскільки зміна клімату сприяє зростанню кількості лісових пожеж від Каліфорнії до Австралії, задимлені небеса загрожують не лише якості повітря. "Почасти це пов'язано з темрявою", - пояснює Сюй. "Коли похмуро, це іноді змушує людей сумувати і робить їх емоційнішими ночами. Ми схильні багато міркувати вночі".

Відсутність контрасту між денним світлом і нічною темрявою також може порушити наші циркадні ритми, наш внутрішній біологічний годинник, і зіпсувати сигнали, які повідомляють нашому організму, що настав час прокидатися або лягати спати.

Занепокоєння щодо зміни клімату може також обтяжувати наше психічне здоров'я

"Одна з речей, яка є справді важливим компонентом міцного психічного здоров'я, - це здатність добре висипатися ночами", - каже Обрадович. Перепади температури, екологічна безпека та екстремальні погодні умови можуть примушувати вас повертатися. "Якщо ви не можете заснути вночі, тому що незвичайно тепло... це впливає на ваш наступний день - вашу продуктивність, взаємодію з людьми, вашу імунну систему, все це може накопичуватися з часом і призвести до більш серйозних наслідків з погляду психічного здоров'я".

Крім того, поєднання передчуваної тривоги та екзистенційного жаху від зміни клімату може зафарбуватися вночі, що також може призвести до подальшого безсоння. Навіть якщо зміна клімату не надає прямого впливу, екзистенційний стрес має тенденцію нависати над усіма, кого хвилює майбутнє - від життєздатності навколишнього середовища та їх здатності жити в ній до здатності жити в ній їхніх дітей і онуків.

"Просто існує набагато більше стресу та невизначеності, особливо для людей, у яких менше ресурсів", - пояснює доктор Джейд Ву, фахівець із поведінкової медицини сну та дослідник у Школі медицини Університету Дьюка.

У нових звітах Агентства з охорони навколишнього середовища йдеться, що чорношкірі, корінні жителі та латиноамериканці зазнають непропорційно сильного впливу зміни клімату. Ці групи населення частіше втрачатимуть роботу, матиме діагноз астми і стикатимуться з вищими показниками смертності через підвищення температури.

"Коли температура дійсно висока" - як це було в Сполучених Штатах цього літа, а липень став найспекотнішим місяцем в історії, - "або коли вони не мають доступу до таких речей, як охолодження або свіжі продукти, або впевненості в тому, де вони житиме, цей вид стресу може позначитися на всіх аспектах їхнього здоров'я, включаючи сон", - каже Ву.

Навіть ті, хто має більше ресурсів, все одно не можуть контролювати навколишнє середовище, особливо під час сну, що може призвести до порушення сну або нічного теплового виснаження". "У США та інших країнах світу немає достатнього кондиціювання повітря в нічний час", - зазначає Обрадович.

"Існують величезні верстви населення, які не в змозі просто купити, встановити та дозволити собі кондиціонер. І навіть для тих, хто може собі це дозволити, нинішня вуглеродомісткість нашої енергетичної системи означає, що вона сприяє глобальному потеплінню".

Потім відбуваються стихійні лиха, такі як урагани, які відключають електрику та позбавляють людей можливості спокійно спати, чи то відсутність кондиціонера, чи евакуація в місце, де вони не можуть контролювати умови сну.

Крім заклику до проведення додаткових досліджень щодо впливу зміни клімату на сон, Ріфкін сподівається, що в майбутньому якість сну буде визнано важливим фактором для всіх додатків.

"Одним із головних наслідків зміни клімату буде переміщення людей. Я думаю, дуже важливо переконатися, що умови для сну враховуються в тих місцях, де ці люди опиняться", – каже він, – від таборів біженців до переселенців у всьому світі.

Тим часом, є ще невеликі речі, які ви можете зробити, щоб розірвати цикл стресу та страху та зменшити їх вплив на ваше психічне здоров'я, щоб ви могли зосередитися на сні. Сюй рекомендує поекспериментувати та знайти ефективні методи відпочинку, а у разі стресу – продовжити ці періоди релаксації. За словами Сюй, розслаблюючими та заспокійливими процедурами можуть бути будь-які заняття, починаючи від прибирання чи короткої прогулянки та закінчуючи читанням чи нічним доглядом за шкірою.

"Деякі люди роблять легку розтяжку або займаються йогою. Багато китайських клієнтів використовують гарячу воду для ніг. Деякі використовують ефірні олії або п'ють трав'яний чай", - каже вона, додаючи, що завжди можна звернутися за допомогою до фахівців зі сну.

Однак якщо почуття страху викликане тим, що ви не контролюєте ситуацію, знайдіть способи вплинути на неї, щоб позбавитися відчуття безпорадності. Ви можете поставити перед собою довгострокові цілі, такі як скорочення відходів та формування нових життєвих навичок, які компенсують викиди вуглекислого газу. Для більш оперативних дій знайдіть способи пожертвувати кошти на користь переміщених спільнот та окремих людей, а також не забувайте емоційно спілкуватися з близькими друзями та родичами, які мають близьких у постраждалих районах.