Як упоратися з регресом сну у немовлят та дітей молодшого віку?

Спокійний нічний сон глибоко і неоціненно корисний для нашого фізичного та психічного здоров'я - під час сну відбувається більша частина нашого фізичного та психічного розвитку, а наш мозок відпочиває та перезаряджається. Саме тому новонароджені сплять до 16 години на добу, коли тільки з'являються на світ, і саме тому існує безліч суперечок про те, чи варто будити сплячу дитину (вибачте, ми не вирішуватимемо ці суперечки тут).

Але що відбувається, коли ваша дитина переходить від щасливого міцного сну за розкладом до непередбачуваного опору сну? Відповідь у тому, що називається регресією сну.

Регресія сну відбувається в будь-який час, коли у вашої дитини або малюка настає певний період, коли порушується нормальний режим сну, і це явище спантеличує і часто засмучує батьків. Хороша новина полягає в тому, що регрес завжди є тимчасовим і майже завжди свідчить про знаменний момент для вашого малюка. Читайте далі, щоб дізнатися більше про те, чому відбуваються регресії сну і що ви можете зробити, щоб зберегти свій сон.

Чому відбувається регрес сну

Щоб краще зрозуміти, що таке регресія сну і як вона впливає на немовлят та дітей, ми поговорили з Джейд Ву, доктором філософії, фахівцем з поведінкової медицини сну та батьком двох малюків. За словами Ву, регресія сну є нормальним явищем і відповідає розвитку багатьох немовлят та дітей ясельного віку.

"Немовлята відчувають регресію сну, коли вони проходять через етапи розвитку. Перевертання, повзання, ходьба, розмови та привчання до горщика – все це може стати причиною регресії сну", – каже Ву.

Людський мозок протягом дня ретельно аналізує зовнішні сигнали, визначаючи види, звуки, смаки та запахи як нові, загрозливі чи доброякісні. Для немовлят багато цих сенсорних відчуттів є першими. Наприклад, починають формуватися відтінки кольорів, розмитість стає повноцінним рухом, і навіть м'язи формуються, оскільки тіло набирається сил для руху. Ці віхи розвитку - і супутня увага, яку вони вимагають, - можуть викликати сенсорне навантаження, яке перезбуджує дитину і призводить до погіршення сну.

Відмінною аналогією є поняття багатозадачності. Згадайте всі випадки, коли ви безуспішно намагалися працювати в режимі багатозадачності. А тепер уявіть, наскільки продуктивніше ви працювали б, якби зосередилися на одному занятті, а не на трьох. Немовлята не пристосовані до багатозадачності (та й дорослі теж), тому регрес сну може статися, коли ваша дитина зосереджена на освоєнні нової навички.

Проте, віхи розвитку - єдина причина регресу сну. Стрибки зростання дитини та явні зміни у навколишньому середовищі (початок відвідування дитячого садка, прорізування зубів, зміни в розпорядку дня або тривале неспання) можуть спричинити регрес сну.

Які ознаки регресії сну

Регресія сну не виглядає однаково кожної дитини. Тому ознаки регресії сну можуть сильно відрізнятися у різних дітей та сімей. Як правило, основною ознакою регресії сну є явна зміна режиму сну вашої дитини. Якщо ваше маля зазвичай спить по дві-три години вночі, а тепер прокидається щогодини, це може бути ознакою регресії сну. Порушення режиму сну під час сну може бути ознакою регресії сну. Ваша дитина пропускає звичайний час сну, кілька разів задрімала замість більш тривалого полуденного сну або вимагає додаткових обіймів під час сну? Усе це може бути ознаками регресії сну.

Іншими ознаками регресії сну є зміни у настрої вашої дитини через меншу кількість сну. Вони можуть стати метушливими та дратівливими, намагаючись упоратися з регресом сну. Деякі діти можуть хотіти більше молока, годувати на вимогу або по черзі, або бажати більшого фізичного контакту, щоб допомогти їм подолати труднощі. Все це нормально, якщо дитина не має ознак хвороби, таких як лихоманка або закладеність носа, які можуть вказувати на вірусну або бактеріальну інфекцію. Якщо ви вважаєте, що справа не тільки в порушеннях сну, зверніться за порадою до педіатра вашої дитини.

У якому віці відбувається регресія сну

Хоча ознаки регресії сну можуть бути різними, існує певний консенсус щодо того, коли найчастіше відбувається регресія сну. Більшість експертів по сну радять батькам стежити за регресом сну, коли вашій дитині виповниться три-чотири місяці.

"У цей час ваша дитина переживає бурхливий розвиток. Вони вперше починають пов'язувати воєдино сенсорні події у своєму житті. Багато в чому це не регрес сну, а розвиток мозку, тому що ваша дитина дізнається про себе і про навколишній світ", - говорить Ву.

Після цього регресу в три чи чотири місяці більшість експертів відзначають регрес сну під час інших основних віх розвитку: почала говорити, повзання, ходьби та привчання до горщика. Іншими словами, знакові моменти в моторному та когнітивному розвитку вашої дитини можуть призвести до порушень чи регресу сну. Оскільки це важливі навички, які знадобляться їм у дитинстві та у дорослому житті, регрес сну – це невелика (хоч і стомлююча) ціна.

Регресія сну у 4 місяці
У цей час ви можете очікувати на перший помітний регрес сну вашої дитини, оскільки він перевертається, зміцнює животик, голову і шию і пристосовується до навколишнього світу. Оскільки це, як правило, перший регрес, який настає незабаром після освоєння деяких ключових методів засипання, він може бути найскладнішим регресом.

Регресія сну у 6 місяців
Коли ваша дитина починає розвивати мову та всі її складнощі, ви можете знову спостерігати регресію сну. Цього разу ви вже помітили ознаки та, сподіваюся, розробили план дій. Як бонус, ви зможете почути белькіт вашої дитини, що послужить мотивацією для продовження роботи!

Регресія сну у 9 місяців
Як тільки ми починаємо влаштовуватися зручніше, ваша дитина починає повзати, котитися і намагатися піднятися, прагнучи зрештою ходити. Всі ці нові фізичні навички можуть призвести до того, що у вашої дитини знову почнеться регрес сну.

Регресія сну у 12 місяців
До цього часу ваш будинок захищений від дітей, і ви готові спостерігати та фіксувати перші кроки вашої дитини. Цей етап - один із найприємніших, і багато батьків переживають це емоційне піднесення аж до регресу сну, який може йому супроводжувати.

Регресія сну у 18 місяців
Багато батьків відзначають регрес сну в 18 місяців, який супроводжується розвитком мовних навичок та болем при прорізуванні молярів. Мозок дитини розвивається з блискавичною швидкістю, він спостерігає за навколишнім світом і набуває нових навичок дрібної та великої моторики.

Регресія сну у дітей молодшого віку

Після ходьби привчання до горщика - це один із останніх "великих" етапів, з якими стикається малюк, перш ніж стати повноцінною дитиною. Привчання до горщика часто супроводжується нічними пробудженнями, які можуть бути спонтанними, так і запланованими. Цінуйте це досягнення, коли воно відбувається, звільніться від підгузків назавжди (або до появи наступного малюка) і будьте надихані надією на те, що в майбутньому сон не буде так порушений.  

Як довго триває регрес сну

За словами Ву, регрес сну може тривати "від кількох днів до чотирьох-шостих тижнів". Цей діапазон залежить від попереднього режиму сну вашої дитини, його асоціацій сну та від того, наскільки легко він може відновити свій графік сну. Якщо ваша дитина не виявляє жодних ознак неблагополуччя (захворіла, не їсть, млявий і т.д.), вам не слід турбуватися, якщо регресія сну перейде на другий тиждень. Однак якщо ви помітили триваліший регрес сну, це може бути ознакою більш серйозного порушення режиму сну вашої дитини, і ви, можливо, захочете включити навчання сну, дотримуючись при цьому рекомендацій щодо безпечного сну.

Що ви можете зробити під час регресії сну

Перше, що ви хочете зробити, – це глибоко зітхнути. Якщо це ваша перша дитина, знайте і зрозумійте, що ви не самотні, поки ви йдете цим новим батьківським шляхом. Далі, якщо ви можете, ви хочете підготуватись до регресу сну до того, як він відбудеться. Тут у гру вступають асоціації сну.

"Як правило, дитина, яка має хороші асоціації зі сном, спить на комфортному дитячому матраці, легше переживає регресію сну", - зазначає Ву.

Асоціації сну – це ритуали, які ми пов'язуємо зі сном. Для дорослих це може бути чищення зубів, нічний догляд за шкірою, ведення щоденника або укладання спати з телефоном у режимі сну. Для дітей це може бути нічний ритуал, що включає купання, читання книжки на ніч, приглушення світла в кімнаті і закривання дверей при догляді. Якщо ціль полягає в тому, щоб ваша дитина навчилася засипати самостійно, ви повинні виробити у неї асоціації зі сном, які можна робити без вашої присутності. Апарати білого шуму, колискові, зволожувачі повітря та затемнені штори – все це чудові приклади асоціацій сну, які можна встановити чи прибрати на ніч.

"Нічні ритуали", такі як додаткові годування (з пляшечки або грудей) та заспокоєння, можуть бути необхідні вашій дитині, щоб перестати плакати, але вони не сприятимуть більш самостійному сну. Якщо це ваша мета, можливо, ви захочете вивчити питання навчання сну», – каже Ву.

Для деяких дітей ці дії можуть бути надмірно стимулюючими, що ускладнить їхнє повернення до сну без сторонньої допомоги". Вивчаючи питання про те, які асоціації зі сном ви хочете прищепити, подумайте про всіх вихователів. Чи буде ваш малюк відвідувати дитячий садок? Чи часто за ним доглядатимуть інші вихователі?Ви пропонуєте тільки грудне вигодовування на вимогу, годування з пляшечки або їх комбінацію?Це вплине на асоціацію вашої дитини зі сном.

Після того як ви встановите асоціації зі сном, які підходять вам і вашій дитині, постарайтеся щосили дотримуватися цих асоціацій під час регресії сну. Існує природне бажання змінити свою поведінку за перших ознак дискомфорту, але замість цього ви хочете забезпечити послідовність, щоб допомогти дитині пережити період регресії сну. Під час регресії сну не встановлювати нові ритуали, якщо ви не впевнені, що вони збережуться навіть після того, як ваша дитина почне повертатися до регулярного сну. Крім того, дотримання загальних рекомендацій щодо сну може значно зменшити стрес, пов'язаний із рецесією сну.

- Підтримуйте свій розпорядок дня якомога постійнішим. Це стосується ритуалів сну, загального часу та обстановки.
- Обмежте стимуляцію після сну. Це відноситься до нічних годівель та зміни підгузків. Якщо ви зможете приглушити світло та зменшити надмірні шуми, ви допоможете дитині швидше заснути.
- Не чекайте, поки ваше маля міцно засне, щоб укласти його в ліжечко. Спробуйте укладати дитину спати "сонною, але бадьорою". Така асоціація зі сном допомагає виробити незалежну поведінку уві сні.
- Не втручайтеся відразу, якщо ви не підозрюєте про сильний дискомфорт. Якщо ваша дитина прокидається роздратованою, пограйте з нею хвилину чи дві, перш ніж увійти до її кімнати. Іноді малюки сильно галасують, але ваші асоціації зі сном (наприклад, шумові машини) допомагають їм знову заснути.

Регресія сну часто наздоганяє батьків саме тоді, коли ви вважаєте, що знайшли свою колію. Це робить його особливо важким, але ви можете знайти баланс, створивши найкращі умови, які ви можете створити за допомогою наявних у вас навичок, знань та ресурсів. Все, що відбувається після цього залежить від удачі. Деякі батьки ніколи не стикаються з регресом сну, інші потрапляють у петлю регресу сну. Головне - зосередитись на загальному благополуччі вашої дитини, не відступати від того, що у ваших силах, і звільнити себе від почуття провини, яке може виникнути, якщо всі ваші заходи не зможуть повернути сон вашої дитини до нормального русла. Батьки всього світу вболівають за вас!