Як ваше сексуальне життя впливає на ваш сон?

Ця історія заснована на старих як світ стереотипах: Чоловік та жінка займаються сексом; відразу після цього чоловік засинає, а жінка залишається лежати, аналізуючи моменти.

Це побитий прийом, але він не є неточним. Виявляється, існує наукове обґрунтування того, чому чоловіки після сексу засинають швидше ніж жінки. Але наскільки це вірно для всіх чоловіків та всіх жінок? А як щодо небінарних людей?

Перетин сну та сексу досі залишається маловивченим. Особливо не вистачає досліджень і даних, коли йдеться про людей, які не належать до гетеросексуальної чи цисгендерної групи, і про те, як їхня стать пов'язана з сном, і навіть коли йдеться про відмінності між чоловіками та жінками. Проте дослідження, проведені останніми роками, нарешті починають проливати світло те що, як секс і сон - два заняття, традиційно асоціюються з ліжком, - впливають один на одного.

Як секс впливає на сон

Отже, повернемось до старого стереотипу про чоловіків та жінок після інтимної близькості. Джеффрі Сієсла, доктор філософії, професор і директор Центру прикладної психології Кентського державного університету, пояснює, що "в обох статей підвищується рівень певних гормонів, які допомагають нам почуватися розслабленими. Однак у чоловіків спостерігається більший викид деяких із цих гормонів, що призводить до комічної ситуації "він заснув - вона прокинулася".

Один із цих гормонів - пролактин, він пригнічує дофамін, який є нейромедіатором, що змушує вас почуватись бадьорим. Хоча і чоловіки, і жінки виробляють пролактин, організм чоловіків виділяє його більше, що може зробити їх більш розслабленими та втомленими, ніж жінок після сексу.

"Насправді між сексом і сном існує тісний зв'язок, тому що оргазмічний стан після сексу може мати седативну дію", - стверджує Руї Коста, доктор філософії, науковий співробітник Центру досліджень Вільяма Джеймса при Університетському інституті в Лісабоні (Португалія). Але крім фізичної сторони, існує також емоційний вплив після інтимної близькості. "Очевидно, що це може допомогти людям заснути, але також одним із ефектів сексу є те, що він змушує людей більше спілкуватися та відкриватися у своїх почуттях", - пояснює Коста. "Ми знаємо з досліджень, що спілкування після сексу добре позначається на якості стосунків".

Чому достатня кількість сну важлива для вашого сексуального життя Одним із основних способів впливу сну на секс є заповнення внутрішніх запасів оксиду азоту - молекули, яка має вирішальне значення для здоров'я тканин, оскільки відповідає за розширення кровоносних судин та посилення кровотоку. Звичайно, коли йдеться про збудження та ерекцію, приплив крові вкрай важливий, тому вважається, що оксид азоту корисний для еректильної дисфункції та загального сексуального здоров'я.

"Під час глибокого циклу сну виробляється оксид азоту", - пояснює Алеїс Фоснайт, лікар-уролог, фахівець із жіночого здоров'я та сексуальної медицини, практикуючий у своїй приватній клініці в Ешвіллі, Північна Кароліна. "Це необхідно нам для того, щоб мати здорові статеві тканини, тому що нам потрібен приплив крові до кожного сантиметра нашого тіла, від кінчиків пальців до геніталій". Тестостерон, гормон, пов'язаний із сексуальними функціями у чоловіків і жінок, є "ключовим для лібідо", - додає Фоснайт, - "а цикл сну - це те місце, де тестостерон поповнюється".

Нестача сну може не лише знизити ваше лібідо, а й призвести до еректильної дисфункції, каже доктор Тейлор Кон, науковий співробітник Медичної школи Університету Джона Хопкінса.

Кон зайнявся дослідженням впливу перерваного сну на секс, коли навчався у медичній школі у Х'юстоні. Натхненний непропорційно великою кількістю змінних працівників, частково завдяки численним лікарням у цьому районі, він вирішив вивчити змінну роботу та інтимне життя. "Було багато хлопців, які не обов'язково мали реальну причину дуже поганої еректильної дисфункції або просто втоми або поганого лібідо", - говорить Кон. "У цих хлопців були дуже погані зміни, тому ми вивчили питання про те, чи впливає сон на їхню здатність або бажання займатися сексом?".

У ході дослідження, проведеного у 2019 році, було виявлено лінійний зв'язок між поганим сном, еректильною дисфункцією та низьким статевим потягом. Чим гірша якість сну, тим гірші симптоми. Хоча він не знайшов доказів у своєму дослідженні, Кон підозрює, що тестостерон має до цього якесь відношення. "Якщо ви погано висипаєтеся, тоді ви не отримуєте необхідний чоловікам рівень тестостерону, і це свого роду циклічна спадна спіраль", - каже він.

Нестача сну та сексуальне здоров'я

Зв'язок між недоліком сну та сексуальним здоров'ям не зовсім лінійний. У 2017 році Коста опублікував роботу про результати свого дослідження про зв'язок між сексуальним збудженням та нестачею сну – яке дало дивовижні результати.

"Я стимулював сексуальні фантазії у групи жінок і оцінював якість їхнього сну. Ми виявили кореляцію між найгіршою якістю сну та великим сексуальним збудженням у відповідь на фантазію", - каже Коста. Аналогічні висновки він зробив і у чоловіків, виявивши, що погана якість сну – в даному випадку, брак сну – призводить до більшої ймовірності сексуального збудження та стимуляції у чоловіків, включаючи такі реакції, як спонтанна еякуляція.

У той час як дослідження Коста вивчало окремі ситуації, а не людей, які взаємодіють з партнерами чи іншими людьми, дослідження Сієсли розглядало партнерський елемент депривації сну у зв'язку із сексом у жінок. Результати дослідження показали, що триваліший сон пов'язаний з великим сексуальним бажанням наступного дня, а додаткова година сну вночі на 14% збільшує ймовірність сексуальної активності з партнером. "Сон дуже впливає на міжособистісну поведінку і функціонування", - пояснює він. "Коли ми не виспалися, ми, як правило, більш буркотливі, дратівливіші. Це не робить вас найпривабливішою людиною для вашого партнера".

Коста та Сієсла попереджають, що "афродизіатичний ефект" недосипання може спрацювати в короткостроковій перспективі, але цей ефект змінюється у довгостроковій перспективі або коли з'являється партнер. "Дефіцит сну протягом однієї ночі, коли ви зовсім не висипаєтеся, може призвести до дивного сприйняття того, що наступного дня ви почуваєтеся щасливішим і трохи енергійнішим", - каже Сієсла. "Але якщо це продовжується протягом тривалого часу, то бажання знижується".

До речі, про партнерів: несподіваний зв'язок був виявлений між сном та фертильністю. Виявляється, чим більше ви спите, тим більше плодовиті. Те саме стосується і недосипання. "Це схоже на зворотну U-подібну залежність", - пояснює Кон. "Якщо ви знаходитесь на нижній межі сну і зазвичай спите менше шести годин, ви, як правило, трохи більш плодовиті. Якщо ви отримуєте більше 10 годин, ви також схильні бути трохи плодовиті", - говорить він.

У тих, хто знаходиться в середині цього спектру, тобто від семи до дев'ятої години, дослідження виявили зниження кількості сперматозоїдів та частоти настання вагітності. "Це інтригує і показує, що нам ще багато чого доведеться дізнатися", - каже Кон.

Як секс і сон різняться у представників різних статей

Як каже Кон, ще багато потрібно дізнатися, коли йдеться про повне розуміння впливу сну і сексу один для одного. Взаємозв'язок між ними в цілому вивчений недостатньо, але ще менше він вивчений, коли йдеться про маргіналізовані гендерні ідентичності та сексуальність.

"Як суспільство, ми не фінансуємо дослідження в галузі сексуального здоров'я, принаймні поза контекстом ВІЛ та інших подібних речей. Схоже, ми не ставимося до цього так серйозно, як до інших форм здоров'я, або, принаймні, ми не вкладаємо у це гроші", - каже Сієсла. "Багато з цього пов'язане з нашою культурою в цілому. Ми навіть не часто говоримо про сексуальне здоров'я, і ​​багато тут зводиться до того, що якщо ви почнете ставити ці питання, то дуже швидко зіткнетеся з релігією, вірно?".

Як викладач, який працює на бакалавріаті, Сієсла каже, що в наші дні студенти, як правило, спокійніше ставляться до обговорення питань сексуальності, але в цілому рівень їхнього комфорту все ще невисокий. "Якщо оцінювати рівень комфорту за шкалою від 1 до 10, то середня людина почувається комфортно на 2 бали, а ця група – на 4".

Зрештою, він хотів би, щоб суспільство загалом змінило своє ставлення до сексу і стало комфортніше обговорювати його як реальність життя. "Зі зміною відносини, я думаю, ми побачимо, що більше людей будуть більш зацікавлені у проведенні подібних досліджень та забезпеченні більшого фінансування цих досліджень".