Чи краще сплять люди, які почуваються задоволеними своїм життям?

Оцініть за шкалою від одного до десяти, наскільки ви любите своє життя? Згідно з останніми дослідженнями, ваша відповідь може збігатися з тим, наскільки легко чи добре ви відпочиваєте ночами.

Американська компанія вирішила з'ясувати, чи корелює задоволеність життям людини з більш якісним сном. Дослідження виявило потенційний сценарій. Ті, хто каже, що їм подобається їхнє життя, зазвичай краще сплять, а ті, хто краще спить, зазвичай люблять своє життя.

Шарлотта Бронте одного разу сказала, що "скуйовджений розум робить неспокійною подушку", - каже Елі Готліб, доктор філософії, фахівець із прикладних досліджень сну. Існуючі дані в галузі позитивної психології показують сильний зв'язок між "неспокійним розумом", позитивним афектом і сном".

Продовжуйте читати, щоб дізнатися про подробиці цього дослідження, а також поради, які допоможуть вам "розворушити" свій розум і отримати більш якісний сон.

Зв'язок між задоволенням від життя та сном

У попередніх дослідженнях для виявлення потенційного зв'язку між якістю сну та щастям використовувалися методи самозвіту. У своєму дослідженні компанія вивчала цей зв'язок, використовуючи як суб'єктивні дані опитування, і об'єктивні дані сну.

В опитуванні взяли участь близько 1600 осіб, які надали дані про якість сну та задоволеність життям. Американська компанія проаналізувала показники сну 230 із цих учасників за допомогою програми для відстеження сну.

"Хоча ми не можемо зробити висновок про те, що задоволеність життям безпосередньо викликає поліпшення сну, - каже Готтліб, - цей зв'язок, ймовірно, може бути двоспрямованим: Задоволеність життям і щастя можуть підтримувати якість життя та здорову поведінку уві сні, а достатню якість сну може сприяти психічному та емоційному здоров'ю".

Для отримання самозвітних даних учасники відповідали на два пункти анкети. По-перше, вони обирали, чи згодні вони чи не згодні (або їхня реакція була проміжною) із твердженням: "Я задоволений своїм життям". Потім вони оцінили якість свого сну за шкалою від незадовільного до задовільного.

Близько 61% людей, які відповіли, що вони задоволені своїм життям, також зазначили, що якість їхнього сну також задовільна. Лише 28% тих, хто задоволений своїм життям, сказали, що їхній сон був незадовільним. Близько 51% учасників, які відповіли "не згоден" на твердження про те, що вони задоволені своїм життям, сказали, що їхній сон також був поганої якості, тоді як 21% сказали, що їхній сон був гаразд.

Після цього дослідники розглянули дві групи: тих, хто погодився з тим, що вони задоволені, та тих, хто не погодився. Потім вони проаналізували кілька об'єктивних показників якості сну із програми для 230 користувачів. По-перше, дослідники звернули увагу на різницю у показниках двох груп за шкалою від 0 до 100, де 100 відповідає найкращій якості сну. Група, яка повідомила, що задоволена своїм життям, мала вищий загальний показник (в середньому 79,5), ніж ті, хто повідомив про свою незадоволеність. У незадоволеної групи середній показник становив 77, що невеликий, але статистично значимої різницею.

Дослідники також вивчили загальний час сну, час неспання після засинання та латентність настання сну – час, необхідний для засинання після вимкнення світла. Люди, які висловлювали задоволення своїм життям, засипали на 13% швидше, прокидалися на 2,4% рідше, спали майже на 2% довше і мали майже на 2% більшу ефективність сну (вимірювання, засноване на відсотку часу, проведеного в ліжку в сні), ніж учасники, які заявили про незадоволеність життям. Хоча ці показники можуть здатися невеликими, дослідники вважали їх статистично значущими.

"Люди, які відчувають задоволеність життям, витрачали на сон приблизно на 6 хвилин більше щоночі, що, хоч і мало, може мати кумулятивний ефект з часом і може бути значущим для людей, які вже сплять менше 7 годин за ніч", - пояснює Готтліб. "Для наочності, 6 додаткових хвилин за ніч прирівнюються до майже 45 хвилин сну на тиждень".

Резюме дослідників таке: люди, які "зазнають задоволення від життя, краще сплять як суб'єктивно, так і об'єктивно".

Як підвищити рівень задоволеності життям

Що таке незворушний розум? Це не обов'язково означає, що ви позбавлені стресу і живете в розкоші, не дбаючи ні про що на світі. Це було б нереальним очікуванням.

Натомість задоволеність життям, на думку дослідників, пов'язана з так званим евдаймонічним благополуччям. Аспекти евдаймонічного благополуччя включають в себе відчуття мети або сенсу, участь у самопізнанні, особистісне зростання та участь у приємній та виразній діяльності.

Хочете зміцнити свій евдаймонічний добробут? Спробуйте ці найпростіші стратегії.

1. Знайдіть ціль чи сенс у тому, що ви робите. Це може означати волонтерську роботу, допомогу літньому сусідові по дому, турботу про своїх дітей чи онуків, приготування їжі для своєї сім'ї – варіантів безліч.
2. Займіться самопізнанням. Спробуйте вести щоденник та інші види письмових робіт, подорожуйте, вивчайте нові види діяльності, відвідуйте заняття, щоб освоїти нову навичку або відточити наявну, або проходьте сеанси терапії.
3. Сприяйте особистісному зростанню. Ви можете досягти зростання за допомогою вищезгаданих практик самопізнання. Але ви також можете відвідати духовний або медитативний ретрит, взятися за новий складний проект, поставити цілі, поміркувати про перешкоди, які ви подолали, або встановити чи відновити глибші зв'язки з друзями та сім'єю.
4. Займіться експресивною діяльністю. Навчіться грати на новому інструменті, візьміть кулінарний майстер-клас, запишіться в письменницьку майстерню, спробуйте себе в мистецтві чи деревообробці, станьте майстром-садівником. Знайдіть заняття, яке вам подобається, і займайтеся ним часто.
5. Практикуйте подяку. "У моїй практиці ведення книги подяки або практика, в якій можна розвивати подяку за життя, є стандартом для всіх клієнтів, - каже Зік Медіна, тренер зі сну для дорослих у Далласі, штат Техас. Подяка може допомогти полегшити занепокоєння і навіть зробити вас більш витривалим". Спробуйте витратити 5-10 хвилин перед сном, щоб записати те, за що ви вдячні, рекомендує Медіна.
6. Візуалізуйте своє майбутнє. Якщо щось робить вас нещасним зараз - наприклад, поточна робота - візуалізуйте зміни, яких ви хочете досягти, і поставте собі невеликі цілі для досягнення цих змін.
У дослідженні 2018 року американці загалом оцінили свою задоволеність життям на 6,7 бала за шкалою від 0 до 10. Коли американців запитали, що надає їхньому життю сенсу, ті, у кого задоволеність життям вища, відзначили чотири області, які повсюдно асоціюються із задоволеністю : хороше здоров'я, партнер, кар'єра та друзі - саме в такому порядку

Коли мова зайшла про здоров'я, дехто згадав його для себе, тоді як інші були вдячні за гарне самопочуття своїх близьких. Кожен п'ятий назвав партнера північною зіркою, яка допомагає йти вперед. Ті, хто згадав про плідну кар'єру, оцінили своє життя на 8% вище за шкалою задоволеності, ніж ті, хто не згадав про свою роботу. А 20% сказали, що їхні друзі надають їхньому життю сенсу і задоволення.

Якщо ви не впевнені, чи ви задоволені життям, ви можете пройти тест за шкалою задоволеності життям. Це оцінка за п'ятьма пунктами, розроблена Едом Дінером, доктором філософії, та його колегами, яка займає близько хвилини та дозволяє отримати результат, який співвідноситься з вашим рівнем задоволеності.

Як підвищити якість сну

Якщо якість вашого сну порушена, задоволеність життям може здаватися неповноцінною. Наприклад, якщо ви страждаєте від безсоння або просто не висипаєтеся, ви можете бути дратівливим або мати туман у голові, каже Медіна. Вам також не вистачає мотивації для того, щоб займатися улюбленою справою або проводити час з людьми, які збагачують ваше життя.

"Послідовне отримання хорошого сну важливе для енергії, концентрації уваги та здоров'я серця", - додає фізіотерапевт із Чикаго. "Сон повинен підготувати нас до наступного дня, і якщо людина постійно погано спить, це негативно позначається на її організмі".

Ви також можете спробувати кілька інших способів покращити свій сон, що, у свою чергу, підвищить вашу задоволеність життям:

1. Усуньте порушення сну.
2. Дотримуйтесь гігієни сну.
3. Розраховуйте достатньо часу для сну.
4. Розвантажте свій сон.
5. Усуньте нічний шум.
6. Придбайте якісніший матрац.
7. Поговоріть зі своїм лікарем про проблеми зі сном.

"Пошук шляхів підвищення загальної задоволеності життям та поєднання їх з іншими моделями здорової поведінки під час сну може вплинути не тільки на якість вашого сну, але і на вашу здатність функціонувати на піку працездатності протягом дня", - каже Готтліб. "Згодом ви можете оцінити ефект від невеликих покращень сну, розмірковуючи про свій день - чи легше вам вставати з ліжка вранці, чи потрібна вам на одну чашку кави менше, чи ви здатні подолати післяобідній циркадний спад? Можливо, ви виявите, що невеликі зміни у поведінці, що сприяє сну, можуть мати тривалий і потенційно значущий вплив як на ваш сон, так і на загальну якість життя " .

На закінчення

Дослідження показують, що задоволеність життям може допомогти вам легше відпочивати, або, можливо, відпочинок допомагає вам почуватися задоволені своїм життям. Цілком ймовірно, що цей зв'язок має взаємний характер.

Хоча ви не завжди можете контролювати все, що відбувається у вашому житті, ви можете прагнути контролювати те, що у ваших силах, зосередитися на подяці та вивчити прості стратегії для підвищення рівня щастя. І хоча ви не завжди можете ідеально виспатися, ви можете прагнути найкращого сну - настільки, наскільки це можливо. Вчиняючи таким чином, ви можете виявити, що найкращий сон допомагає вам жити більш насиченим життям.