Чи може ваш фітнес-трекер передбачати віруси, що насуваються, поки ви спите?

Смарт-годинник та фітнес-трекери можуть реєструвати до сотень тисяч вимірювань вашого тіла щодня. Ми використовуємо ці пристрої для отримання інформації про нашу поведінку та загальне самопочуття. Тепер дослідники вважають, що ці пристрої можуть допомогти визначити ранні ознаки захворювання, можливо, ще до появи помітних симптомів.

Доктор Майкл Снайдер, професор генетики та керівник однойменної лабораторії Снайдера в Стенфордському університеті, активно вивчає можливості смарт-годинника передбачати появу вірусів ще до появи симптомів. Лабораторія Снайдера зазвичай використовує кров та інші рідини, щоб краще зрозуміти механіку людського геному та його зв'язок із можливостями проактивної охорони здоров'я. Але коли на сцені з'явився смарт-годинник, команда швидко оцінила їхній потенціал для отримання корисних даних.

Сам Снайдер вперше усвідомив, що смарт-годинник може мати потенціал для виявлення захворювань, коли його власний пристрій підказав йому діагноз хвороби Лайма п'ять років тому.

"Я летів до Норвегії, коли зауважив, що рівень кисню в крові став аномально низьким", - каже Снайдер. Оскільки Снайдер деякий час відстежував свої власні виміри, він був знайомий із власними наборами даних для нормального серцевого ритму та температури шкіри. Використовуючи ці знання і той факт, що за два тижні до того він був у полі, Снайдер запідозрив хворобу Лайма, що пізніше підтвердив лікар. Цей досвід змусив його задуматися про смарт-годинник ширше.

"Я подумав, що якщо я можу з'ясувати хворобу Лайма за смарт-годинником і пульсоксиметром, то я можу використовувати дані смарт-годинника, щоб дізнатися про інші речі", - пояснює він.

Як фітнес-трекери можуть допомогти у виявленні хвороб

Після діагностики хвороби Лайма, Снайдер продовжив свої дослідження, в результаті опублікувавши звіт у 2017 році про використання температури шкіри, частоти серцевих скорочень та оксигенації крові, щоб допомогти виявити хвороби. Це дослідження стало ще важливішим із початком глобальної пандемії нового коронавірусу. У 2020 році Снайдер та його команда використали цей алгоритм, щоб спробувати передбачити наступ COVID-19.

"Щоразу, коли ви занедужаєте, ваш пульс у стані спокою підскакує до появи симптомів", - каже Снайдер. "Це спрацювало на мені. Це спрацювало ще на трьох хворих - один захворів двічі".

Хоча рекомендується носити смарт-годинник 24 години на добу, найважливіші дані, на які спирається команда Снайдера при складанні прогнозів, збираються під час сну. Оскільки діяльність під час неспання, така як фізичні вправи або прийом алкоголю, може змінити та підвищити частоту серцевих скорочень, дані про частоту серцевих скорочень під час сну забезпечують точніший вихідний рівень, а отже, і надійніший індикатор можливих змін.

І результати дослідження, проведеного командою Снайдера, були багатообіцяючими, припускаючи, що смарт-годинник зможе виявити початок COVID-19 до появи симптомів у 63% випадків.

Подібні дослідження проводили інші університети. Дослідження, проведене дослідницькою групою в Ла-Джолла, Каліфорнія, вивчало перетин смарт-годин та збирання генетичних даних для моніторингу захворювань. У ході дослідження вони виявили, що дані про частоту серцевих скорочень, сон і рівень активності, отримані за допомогою смарт-годин, також можуть допомогти виявити випадки захворювання на COVID-19. Директор та засновник Scripps Research доктор Ерік Топол сподівається використовувати дані трекерів для раннього виявлення інфекції та запобігання повномасштабним спалахам.

Враховуючи ці перспективні результати, майбутнє смарт-годин як детектор хвороб звучить як відмінне вкладення коштів. Однак, можливо, ще занадто рано покладатися на свої пристрої, що носяться. Хоча дослідження показують, що пристрої можуть визначати зміни частоти серцевих скорочень, вміст кисню в крові і багато іншого, вони не можуть передбачити тип захворювання, яке може у вас виникнути. Існує також безліч інших факторів, таких як вік, навколишнє середовище, погода і навіть тип смарт-годин, які вивчають дослідники для визначення точності.

Різниця між прогнозом та діагнозом

Як уже згадувалося, смарт-годинник може бути корисним для прогнозування та підготовки до початку захворювання, але він не може поставити діагноз. Для повної діагностики користувач повинен звернутися до лікаря, щоб вивчити історію хвороби, минулі та справжні симптоми та обговорити необхідність тестування. Смарт-годинник не визначає конкретні захворювання - вони можуть лише попередити про те, що фізіологічні зміни можуть означати початок хвороби.

У міру того, як дослідники продовжують розвивати та розширювати свої дослідження, вони сподіваються знайти спосіб, за допомогою якого смарт-годинник зможе визначати не тільки хвороби. Інші захворювання, такі як хвороба Паркінсона, епілепсія та діабет, були досліджені у зв'язку зі смарт-годинником, і систематичні огляди показують, що перспектив достатньо, щоб виправдати більш ретельні клінічні випробування.

Так чи вартий смарт-годинник того? Нині їх носить приблизно кожний п'ятий американець.

"Ось як я на це дивлюся", - каже Снайдер. "У вашому автомобілі є панель приладів. На ній розташовані всілякі датчики. Якщо щось спрацьовує, це посилає сигнал на панель приладів. Ви б не стали пересуватися на своїй машині без панелі приладів. Те ж саме ви зараз робите зі своїм людським тілом. У нас є внутрішні датчики, які не такі вже й хороші, але у вас може бути панель приладів, яка повідомляє вам про стан вашого здоров'я. Ці приладові панелі попереджають вас, щоб ви були краще підготовлені". І Снайдер озброївся безліччю датчиків – він носить чотири пристрої, а іноді до восьми.

Коли йдеться про ваше здоров'я, ці дані слід збирати.