На якому боці ліжка краще спати?

Кажуть, що людина у поганому настрої прокинулася "не на тому боці ліжка". Але чи існує насправді "правильна" сторона? Було проведено опитування в соціальних мережах на тему сторін і з'ясувалося, що питання про те, де ми вважаємо за краще спати на ліжку, є глибшим, ніж просто правий або лівий бік.

Одна з респонденток заявила, що їй доводиться спати на тому боці, який ближче до дверей, з міркувань безпеки. Інша зазначила, що спить на правій стороні, бо ця сторона найближча до розеток. Один, за загальним визнанням, спокійний хлопець повідомив, що він абсолютно нейтральний, може спати на будь-якій стороні! А потім був джентльмен, який казав, що повинен спати виключно на правій стороні.

Можливо, у обраної сторони є причина, що еволюціонує. Ми вивчили тему, пов'язану зі сторонами ліжка, і звернулися до професіоналів, щоб з'ясувати це: Чи справді переваги сторін розкривають правду про нашу особистість?

Як розвинути переваги в ліжку

Вибір боку ліжка може бути результатом рутини та звички, які розвиваються по-різному. Лікар Річард Боган, медичний директор, підозрює, що відносини між людьми та сторонами сну пов'язані з нашим режимом сну в дитинстві.

"Це процес, який називають акомодацією", - говорить Боган. "Це ритуал, який ви проходите перед сном. Ви чистите зуби, одягаєте одяг для сну, перебираєтеся на свій бік ліжка. Це не схоже на те, як ми годуємо, захитуємо і кладемо дитину спати".

Як і в більшості ритуалів, процес, який ви найчастіше практикуєте перед сном, стає вашим розпорядком дня. "Це Павлівська реакція", – пояснює Боган. "Коли я перебираюся на свій бік ліжка, на свою улюблену подушку, мій мозок розуміє, що настав час спати".

Будь-яка рутина, яка виконується послідовно та часто, може стати звичкою. Ця частина реакції пристосування відома як контроль стимулів або послідовне використання чогось, що викликає психологічну або поведінкову реакцію.

Якщо все не на місці, наприклад, подушки немає, а ви вжили заходів, щоб влаштуватися зручніше, то рішення подрімати починає ставати менш органічним, руйнуючи відпочинок людини.

"Для деяких людей зміна контролю над стимулами є великою проблемою, - каже Боган. Для людей з безсонням створення хорошої гігієни сну за допомогою контролю стимулів та когнітивно-поведінкової терапії може бути частиною їх лікування для покращення сну. Ці інструкції включають регулярний час пробудження та використання ліжка лише для сну.

"Ми вважаємо за краще те, що нам знайоме", - каже Аманда К. Іган, соціальний психолог. Ця знайомість може також включати почуття безпеки і виживання. Наприклад, якщо в дитинстві у вас була звичка спати обличчям до дверей, то у дорослому віці ви можете віддати перевагу спати обличчям до дверей».

"Випрацювавши звичку спати на одному боці ліжка, ми використовуємо цю минулу інформацію для формування позитивного ставлення до сну саме на цьому боці ліжка", - додає Іган.

Що наші сторони говорять про нашу особистість

Боган нагадує нам, що тут відіграють роль особисті переваги щодо комфорту - чи то комфорт у стосунках чи комфорт у ліжку. Це може означати, що при виборі сторони ліжка велику роль гратиме все, починаючи від того, як облаштована кімната, і закінчуючи тим, ким є ваш партнер.

Наприклад, Боган припускає, що "деяким людям подобається спати обличчям до чогось або мати щось перед собою. Інші можуть відчувати клаустрофобію та захочуть лежати обличчям від партнера".

Таким чином, бажання триматися за бік може бути поєднанням індивідуальності, практичності.

Ви прагнете безпеки

"Еволюційна перспектива дозволяє припустити, що при виборі місця для сну ми віддаємо перевагу безпеці", - каже Іган. Еволюція пояснюється як історичними причинами. Для деяких події, що травмують, можуть вплинути на те, з якого боку ліжка вони почуваються в більшій безпеці.

У дослідженні 2010 року учасників попросили розставити предмети меблів у кімнаті залежно від зручності для сну. "Коли справа дійшла до їхніх переваг, учасники надали перевагу безпеці", - пояснює Іган. "Мати вид на двері, але при цьому знаходитись на достатній відстані від них, щоб спостерігати та реагувати на потенційні загрози".

Ви не любите зміни

Якщо вибір боку може бути зумовлений чимось інстинктивнішим, то готовність виявляти гнучкість при виборі сторони може сказати трохи більше про поведінку людини. Якщо ви ніколи не змінювали свій бік, навіть коли залишалися ночувати у партнера чи друга, можливо, ви не любите змін та потрясінь, вважає Іган.

"Є люди, у яких дуже сильна потреба в рутині та однаковості", - каже Іган. Їх тип особистості, швидше за все, мало відкритий для нового досвіду. Їм просто необхідно, щоб все було традиційно і однаково.

Людям із проблемами сенсорної обробки також може бути важко відмовитися від свого боку ліжка.

Ви віддаєте пріоритет гармонії

Для тих, хто гнучкіший у виборі сторони сну, Іган передбачає більш безкорисливу натуру. "Я думаю, що людина, яка не віддає перевагу тій чи іншій стороні ліжка, повинна володіти відносно високим рівнем особистісної риси "поступливість", - каже Іган. Такі люди вважають за краще ладнати один з одним, а не добиватися свого".

"Я також думаю, що люди цього типу будуть більш відкриті до нового та новизни і не будуть сильно прив'язані до традицій".

Ви - справжній дикун

Говорячи про традиції, можна сказати, що є люди, які взагалі не сплять на конкретних сторонах. Їх можна зустріти сплячими в ногах ліжка, що посередині або розтяглися на ній.

Хоча Іган каже, що такі моделі сну були б дуже незвичайною поведінкою, вони не є чимось нечуваним. "Іноді люди просто хочуть навмисно відрізнятися від інших", - каже Іган. Теорія оптимальної відмінності говорить: "Так, ми хочемо вписатися в нашу внутрішню групу, але ми хочемо бути досить різними в допустимих межах, щоб надати собі унікальність та індивідуальність".

Ваш настрій змінюється від веселого до спокійного

Незважаючи на те, що лівосторонній та правосторонній сон найменш вивчені з наукової точки зору, вони широко досліджувалися різними компаніями, особливо у Великій Британії.

У 2012 році британська мережа готелів провела опитування 3 000 осіб і з'ясувала, що 75% учасників вважають дивним спати на іншому, "неправильному" боці ліжка. Чверть із них також заявили, що сон з іншого боку впливає на їхній настрій наступного дня.

Однак ці асоціації особистості, швидше за все, більше схожі на цікаву балаканину в курилці, ніж науково обґрунтовані твердження. Набагато ймовірніше, що ваша особистість і переваги визначають, на якому боці ліжка спите, ніж те, що сторона ліжка допомагає формувати вашу особистість.

Не існує "неправильного" боку ліжка

Якщо наявність певної сторони полегшує розмови та ухвалення рішень у майбутньому, значить, немає неправильної сторони ліжка – незалежно від того, де, на думку інших людей, ви повинні спати.

"Протягом кожного дня нам доводиться робити так багато вибору, що нам ніби потрібні стандартні відповіді на ті рішення, які ми часто ухвалюємо", - каже Іган. "Тому, якщо у нас є сторона ліжка, на якому ми спимо, це позбавляє нас необхідності приймати одне додаткове рішення наприкінці дня, коли ми вже виснажені мільйонами інших рішень, прийнятих протягом дня".

При виборі сторони ліжка експерти та окремі люди кажуть, що є ключові фактори, що впливають на комфорт, які потрібно враховувати. Вибір сторони - це не лише ліва чи права, але й те, які звички ви виробляєте. Якщо ви вважаєте за краще спати праворуч, тому що це ближче до розетки, ви можете помітити, що частіше не спите. Але якщо ви маєте рідкісну і фантастичну навичку самоконтролю, сон поруч із розеткою може зменшити занепокоєння з приводу того, що ваш будильник не спрацював.

Існує також проблема врегулювання відносин із партнером. У той час як багато людей можуть перебудуватися з одного боку ліжка на інше, для інших ця зміна може спричинити сильнішу реакцію.

"Якщо нам доведеться спати на іншому боці, це може викликати деякі психологічні реакції", - каже Іган, маючи на увазі неприємне почуття, яке виникає, коли ви чините дію, що суперечить вашим цінностям або переконанням - або, в даному випадку, особистості. "Нам не подобається відчувати, що наша свобода волі ущемляється, і ми віддаємо перевагу речам, які відповідають нашій минулій поведінці, тому що вони викликають менше дисонансу".

Питання сторонах сну складний, як простирадло. Неважливо, чи лягаєте ви спати на ліву сторону або спите на правій, сторона, на якій ви спите, важлива лише настільки, наскільки ви її собі уявляєте. Насправді, коли справа доходить до вибору сторони та переваг, одне про сторони сну можна сказати напевно: найкраща сторона ліжка – це та, на якій ви готові спати.