Очисник повітря у вашій спальні – ідеальний варіант для сну

Коли пил і пилок літають навколо або осідають на тумбочці – чхання, кашель, свербіж, закладеність носа та утруднене дихання – ці проблеми можуть порушити гарний сон.

Лікарі підтверджують, що люди, які страждають на алергію в приміщенні, частіше зазнають труднощів із засинанням і сном. У поєднанні з розладами сну, такими як безсоння або апное, ви можете зіткнутися з неспокійними ночами.

"Симптоми посилюються, чим довше ми знаходимося в контакті з алергенами", - каже доктор Пайєл Гупта, сертифікований алерголог-імунолог.

Поганий сон через алергію може перейти наступного дня, викликаючи головний біль, ранкову млявість, денну сонливість і підвищену потребу в ліках для сну". Однак зменшити кількість алергенів у повітрі можна.

Оскільки забруднення повітря у всьому світі зростає, інтерес до очисників повітря зростає. Ми поговорили з експертами про те, як очищувач повітря в спальні може позитивно вплинути на наше здоров'я та загальний сон, а також як підібрати найкращий очищувач повітря для вашої спальні.

Плюси та мінуси очищувача повітря

Можливо, поки що не існує вирішення проблеми забруднення повітря в цілому, але недорогі та доступні очищувачі повітря можуть допомогти нам зберегти наші святилища сну в безпеці. Доктор Пурві Паріх, алерголог-імунолог з мережі боротьби з алергією та астмою, каже, що очищувачі повітря - один із найкорисніших предметів, які можна придбати для полегшення дихання.

"Очищувач повітря у вашій спальні може гарантувати, що певні алергени та забруднювачі не дратуватимуть вас під час сну", - каже Паріх. Якщо ваші порушення сну викликані алергією, очищувач повітря може покращити якість вашого сну.

Хоча Гупта попереджає, що очищувачі повітря самі собою не є ліками від алергенів, вона також підтверджує, що очищувачі повітря можуть допомогти зменшити симптоми алергії. Існують невеликі дослідження, які показують, що портативні очищувачі повітря можуть допомогти дорослим та дітям з астмою чи алергією дихати легше – навіть якщо вони чутливі до кішок чи собак, які живуть з ними під одним дахом.

Дослідження також показують, що очищувачі повітря можуть сприяти полегшенню дихання, покращенню сну і навіть зміцненню здоров'я серця, оскільки знижують вплив забруднюючих речовин, що знаходяться у повітрі. Якщо забруднення повітря на вулиці високе, і ви не можете відкрити вікна, є сенс встановити очисник повітря в приміщенні, зазначає агентство з охорони навколишнього середовища.

Очищувач повітря, здатний видаляти частинки розміром 0,1-1 мікрометр, може навіть знизити ризик зараження вірусами в невеликому приміщенні. (Однак самі по собі очищувачі повітря не є ефективним захистом від вірусів.

Як працюють очищувачі повітря

За даними аагенції з охорони навколишнього середовища, повітря всередині вашого будинку може бути в п'ять разів більш забрудненим, ніж зовні. А оскільки більшість із нас проводить 90% часу у приміщенні, очищувач повітря незабаром може стати стандартним обладнанням у наших будинках.

Отже, ось як вони очищають повітря:

Ці пристрої працюють за допомогою вентилятора, який всмоктує та циркулює повітря, затримуючи шкідливі частинки, такі як дим або пил. Потім фільтр - або кілька фільтрів - з паперу, волокна (зазвичай скловолокна) або сітки очищає повітря від частинок та забруднюючих речовин, після чого система випуску виштовхує чисте повітря назад у приміщення. Деякі використовують процес, що називається електричним тяжінням, хоча цей тип має суттєві недоліки, які обговорюються нижче.

За даними аагенції з охорони навколишнього середовища, більш висока швидкість обертання вентилятора і тривалий час роботи фільтрують більше повітря через очищувач повітря, але те, наскільки добре працюють ці фільтри, також залежить від того, де ви його розмістите.

Залежно від моделі, ваш прилад може стояти на тумбочці або на підлозі, але ви завжди повинні розміщувати свій очищувач повітря там, де концентрація забруднюючих речовин найбільш висока. Один із способів визначити місце найбільшого забруднення – помітити, де в будинку вас найбільше турбує алергія. Існують також фахівці з якості повітря, які можуть прийти та сказати, де це місце.

Де б ви його не розмістили, найголовніше – переконатися, що потік повітря не утруднений. Тримайте його подалі від штор та решти, що може перешкоджати потоку повітря. А якщо очищувач створює некомфортну тягу, перенаправте потік повітря в бік від вас.

Як вибрати найкращий очисник повітря для спальні

З такою кількістю варіантів на ринку можливо важко зрозуміти, з чого почати. Скористайтеся цими порадами, щоб вибрати високоякісний очищувач повітря.

1. Шукайте на етикетці фільтр HEPA
Очисник повітря з високоефективним фільтром сажі (HEPA) - це обов'язкова умова, тому що він "найбільш ефективно видаляє з повітря в приміщенні частинки та алергени", - говорить Гупта.

Фільтри HEPA механічно видаляють 99,97% частинок, що знаходяться в повітрі, таких як пил, пилок, пліснява та бактерії, діаметр яких більший або дорівнює 0,3 мікрометра. На кожні 10 тисяч частинок такого розміру лише три зможуть пройти.

2. Перевірте стандарт CADR
Для найбільш ефективної установки вибирайте очищувач повітря зі швидкістю подачі чистого повітря (CADR), що відповідає розміру вашої спальні. Зазвичай, виробники вказують цей показник на етикетці в квадратних метрах. Для спальні з високими стелями (понад 2 метри) вибирайте більший розмір. Якщо ваше приміщення занадто велике для одного очищувача, придбайте кілька моделей для роботи в одній кімнаті.

3. Виберіть той, який схвалено експертами
Хочете швидко звузити свій вибір? Виберіть очисник повітря зі списку сертифікованих очисників. Ці прилади здатні видалити майже 98% частинок алергенів.

4. Уникайте іонізаторів повітря та генераторів озону
Чи пам'ятаєте метод електричного тяжіння, про який ми згадували раніше? Слід уникати очищувачів повітря, які стверджують, що вони електрично заряджають частинки, щоб видалити їх з повітря, оскільки вони виділяють шкідливі рівні озону в якості побічного продукту. Відомо, що озон викликає подразнення легень та загострення астми.

У минулому деякі маркетологи стверджували, що ці продукти створюють "енергійний кисень" або "чисте повітря", але ця маркетингова практика вже давно викликає гнів вчених, екологів та регулюючих органів, оскільки ці іонізуючі очищувачі повітря роблять протилежне.

Хоча технології продовжують розвиватися у напрямі іонізаційних технологій з меншим виділенням озону, експерти підкреслюють, що людям, які страждають на астму та алергію, слід уникати пристроїв з іонізатором, оскільки дослідження все ще не дали однозначної відповіді на питання, чи переважує користь ризик.

Зрештою, саме ваш HEPA-фільтр виконуватиме основну роботу з очищення повітря. За даними аагенції з охорони навколишнього середовища, іонізатори не можуть видаляти великі частинки, такі як пилок, домашній пил та суперечки грибків. У деяких виробників іонізатор є додатковою функцією, що означає, що він не буде працювати, поки ви його не ввімкнете, але такі прилади, як правило, коштують дорожче, ніж очищувачі повітря без іонізатора.

Які ще є мінуси у очисника повітря

Крім іонізаторів або генераторів озону, є інші потенційні недоліки очищувача повітря, що працює під час сну. По-перше, це шум. Чим вище потік повітря, тим більше забруднюючих речовин буде видалено з повітря у вашій спальні, і тим гучніше буде працювати ваш очисник.

Якщо ви погано спите, вам варто звернути увагу на очищувачі повітря з таймером сну, щоб не вставати вночі, щоб вимкнути галасливу машину. Однак шум очищувача повітря може також залежати від розміру та частоти роботи вентилятора.

Ще одне важливе зауваження: обслуговування. Легко купити модель і добре ставитись до неї перші кілька місяців, а згодом почати нехтувати нею або думати, що вона перестала працювати, коли насправді потрібно міняти фільтр.

Як обслуговувати очисник повітря

Після того, як ви знайшли свій варіант, не забувайте про звільнення.

Дотримуйтесь інструкцій виробника з очищення та обслуговування. Брудні фільтри не працюватимуть так само добре, тому замінюйте фільтр відповідно до рекомендованого графіка. Деякі моделі мають вугільні фільтри попереднього очищення, які зазвичай необхідно замінювати кожні три місяці, а фільтри HEPA слід замінювати приблизно раз на рік.

Однак цей термін може змінюватись в залежності від того, як часто ви використовуєте свій очищувач повітря, тому обов'язково дотримуйтесь інструкцій на етикетці. Якщо ваш очищувач повітря оснащений світловим індикатором, змінюйте фільтри, коли засвітиться індикатор заміни фільтра. Гупта та Паріх радять тримати модель у чистоті та очищати від пилу, щоб забезпечити максимальну ефективність.

Нарешті, пам'ятайте, що очищувач повітря - це не єдине і остаточне вирішення проблеми чистого повітря у вашій спальні.


Наступні поради доповнять вашу стратегію щодо покращення дихання уві сні:

1. Очищайте від пилу такі поверхні, як меблі та фоторамки.
2. Замініть штори та жалюзі на які легко мити.
3. Закрийте вікна та двері, щоб не допустити проникнення алергенів, таких як пилок.
4. Закривайте подушки та матрац чохлами на блискавці або чохлами, стійкими до алергенів.
5. Стирайте та сушіть постільні речі при високій температурі, щоб знищити пилові кліщі.
6. Пилососьте принаймні раз на тиждень.
7. Використовуйте осушувач повітря для боротьби з пліснявою.
8. Для боротьби зі шкідниками використовуйте отруєні приманки, борну кислоту чи пастки, а не агресивні хімікати.
9. Зробіть свою спальню зоною без свійських тварин.

Частиною запобігання симптомам алергії є догляд та профілактика, щоб вони не застали вас зненацька, особливо в сезони підвищеної кількості пилку. У цьому може допомогти регулярне прибирання. Якщо ви плануєте, коли вам потрібно купити або використовувати змінні фільтри, не забудьте додати нагадування про необхідність витирати пил, пилососити та прати в цей же час. Це не тільки зменшить кількість місць, де може накопичуватися пил, а й допоможе зберегти ваш візуальний простір від занепокоєння, спричиненого безладом.