Чому проблеми зі сном у ваших дітей можуть вплинути на ваше здоров'я?

Давайте подивимося правді у вічі: Діти можуть погано спати.

Часті нічні пробудження. Покладаються на батьків щодо комфорту (наприклад, читання книг). Підлітки надто пізно дивляться телевізор. Незалежно від актуальності проблеми сну, сон дітей може безпосередньо впливати на сон батьків – і відігравати ключову роль у фізичному та психічному добробуті батьків.

Коли діти засвоюють здорові звички сну, це допомагає їм почуватися щасливіше, легше вчитися та відчувати низку інших переваг для здоров'я. Але навчання дітей сну має значення і для вашого здоров'я. Читайте далі, щоб дізнатися, як звички дітей спати впливають на сон батьків, а також все, що ви повинні знати про виховання здорового сну у себе вдома.

Поширені проблеми зі сном у дітей

До 50% всіх дітей стикаються із проблемами сну. Однією з найпоширеніших проблем зі сном у дітей є парасомнія – парасольковий термін, що включає такі нічні розлади, як лунатизм, розмови уві сні, а також страхи уві сні чи кошмари.

"Ходіння уві сні - не рідкість для маленьких дітей, як і кошмари", - пояснює фахівець з поведінкової медицини сну Джейд Ву, доктор філософії, - "Тому, коли ці дивні і трохи лякаючі речі відбуваються уві сні дитини, батьки можуть бути спантеличені тим , Що робити, або дуже засмучені, бачачи, що їх дитині сниться кошмар.

Проте, за оцінками, лише 4% випадків парасомнії продовжуються після підліткового віку.

Крім парасомнії, діти можуть мати безліч проблем зі сном, які зазвичай асоціюються з дорослими. Від 1% до 5% дітей страждають на обструктивний апное сну - розлад, при якому блокування потоку повітря викликає нічні пробудження. Синдром неспокійних ніг – майже неконтрольоване нічне бажання рухати ногами – спостерігається у 1,5 мільйонів дітей та підлітків.

Поведінкове безсоння, ще одна поширена причина, що впливає на дитячий сон, спостерігається у 25% дітей. У таких ситуаціях діти важко засинають або засинають. Вони можуть чинити опір лягати спати або звертатися до батьків за допомогою посеред ночі, якщо не можуть заснути, просячи казку на ніч, склянку води або спати з батьками - все це може вплинути на здатність усієї родини отримувати якісний сон.

Вплив навичок сну дітей на батьків

Численні дослідження вивчали динаміку сну між дітьми та батьками. Дослідники виявили, що якість сну дитини передбачає якість сну матері, що, у свою чергу, може впливати на денне функціонування матері. В одному з останніх досліджень батьки дітей з порушеннями сну зазнавали підвищеної напруги, втоми та гніву. Батьки також виявилися більш вразливими до підвищеного збудження перед сном та поганого спільного сну, що свідчить про безсоння.

Нестача сну може руйнівно впливати на настрій та функціонування організму. "У тих, кого часто будять ночами, можуть спостерігатися дратівливість і сонливість", - пояснює фахівець зі сну і невролог доктор Кріс Вінтер, автор книги "Відпочила дитина", яка всебічно вивчає сон та дітей. "Що стосується психічного здоров'я батьків, то ми знаємо, що фрагментарний сон викликає більший занепокоєння та депресію".

Насправді дослідження показують, що часті пробудження протягом ночі знижують позитивний настрій набагато сильніше, ніж обмежений сон або відкладений час відходу до сну. Кожна наступна ніч порушеного сну ще більше знижувала позитивний настрій. Згодом такий тип порушеного сну може призвести до безсоння.

Вінтер порівнює ці пробудження з апное сну. "Ми дивимося на пацієнтів з апное уві сні і знаємо, що вони схильні до інфарктів, інсультів, високого кров'яного тиску та проблем з вагою", - каже він. Одне дослідження показало, що фрагментарний сон підвищує ризик розвитку атеросклерозу - відкладення бляшок на стінках артерій, що пов'язано з інфарктами та інсультами.

Проте нестача сну впливає як на батьків, а й у дітей. Недавнє дослідження показало, що матері, які відчувають нестачу сну, більш схильні до потурання, або виховання зі слабкою або непослідовною дисципліною. Хоча точну причину цього важко встановити, дослідники вважають, що це може бути пов'язане з перевтомою або дратівливістю, спричиненими безсонням. З іншого боку, те дослідження показало, що матері, які добре спали, рідше виявляли потурання до дітей, що може призвести до поведінкових проблем у майбутньому.

Нестача сну може вплинути на сім'ю. Дослідження показало, що більше половини американських батьків втрачають у середньому 30 хвилин сну за ніч через нічні пробудження дитини. Денна сонливість матерів і батьків також безпосередньо пов'язана з денною сонливістю дітей, що вказує на цикл, в якому сон однієї сторони впливає на інший сон і навпаки.

Для підлітків, зокрема, сімейна динаміка може відігравати величезну роль щодо сну. Дослідження показують, що стиль виховання, сімейні проблеми та домашня атмосфера можуть сприяти недосипанню батьків та підлітків. Батьківська теплота також залежить від якості сну, тобто батьки схильні проявляти здорові емоції по відношенню до своїх дітей після гарного сну.

Як батьки моделюють сон для дітей

Деякі порушення сну у дітей, такі як обструктивне апное уві сні або синдром неспокійних ніг, можуть бути первинними; це означає, що вони не залежать від зовнішніх факторів. Однак Ву каже, що на багато з них впливає довкілля. "Багато моделей поведінки уві сні діти засвоюють завдяки наслідуванню та побутовій культурі, - пояснює вона.

Такі фактори, як змінна робота, різні люди, які укладають дітей спати (наприклад, няні, бабусі та дідусі), і мінливість розкладу в цілому можуть іноді створювати відсутність стабільності у звичках сну та неспання дітей. "Це може призвести до збільшення кількості симптомів сну", - каже Ву, - "і фактично може викликати у дитини більше жахів або лунатизму".

Цей цикл може викликати нестачу сну або, у довгостроковій перспективі, призвести до розвитку поганих звичок сну, каже Ву. Але це не означає, що рішення немає. Послідовність не завжди можлива, тому Ву пропонує створити для дітей режим сну, який може застосовуватися будь-якою людиною, яка укладає їх спати, у будь-який час. Це може допомогти дитині зрозуміти, що настав час спати.

"Батьки відіграють велику роль як сон своїх дітей, - додає Вінтер, - особливо в тому, як ми говоримо про сон". Він каже, що нормалізація розмов про сон та перетворення сну на повсякденну частину побутової культури (як робота чи школа) може допомогти полегшити проблеми зі сном.

Чому впевненість у сні має значення

Звички дітей спати можуть бути стресовими, лякаючими та відверто важкими для батьків. Але впевненість у тому, що ви допоможете своїй дитині лягти в ліжко (і залишатися в ліжку), може допомогти їй спати краще – і це перемога для всіх членів сім'ї.

Дослідження показали, що батьки, які були впевнені у тому, що допомагають своїм дітям висипатися відповідно до віку, спали на 0,67 години на день більше, ніж батьки, які були впевнені у собі чи не впевнені. Крім того, у тому ж дослідженні батьки, які самі спали довше, також бачили, що їхні діти сплять довше, що робить цей цикл позитивним.

За словами Вінтер, дізнавшись більше про сон та підвищивши свою впевненість, батьки можуть створити вдома здорову атмосферу, сприятливу для всіх. "Все починається з розуміння сну", – пояснює він. "Це полегшить ваші власні страхи та тривоги з приводу вашого сну та сну ваших дітей, що дозволить вам краще спілкуватися з вашими дітьми".