Чому ви хочете спати після обіду та що з цим робити?

"Я щойно з'їв великий обід, і мені так хочеться спати!" Швидше за все, ви чули це від інших, або говорили це самі. Більшість дорослих відчували це післяобіднє затишшя, яке змушує нас відчувати втому і знижує нашу продуктивність.

Але чому в цьому завжди винний обід? Зрештою, ви не відчуваєте сонливості після щільного сніданку чи вечері.

Насправді, коливання сонливості та бадьорості, які ви відчуваєте протягом дня, є симптомами складного механізму сну та неспання, який працює у вашому мозку. Ось чому ваша сонливість коливається протягом дня і як це можна використовувати у своїх інтересах.

Чому я втомлююся після обіду

Існує два основних процеси, які визначають, наскільки ви хочете спати. Перший процес називається гомеостатичним рухом сну. Чим довше ви не спите, тим більше хімічних речовин накопичується у вашому мозку і посилає сигнал про те, що вам хочеться спати. Під час сну хімічні речовини виводяться з організму. Нагромадження хімічних речовин під час неспання пояснює, чому той, хто не спав 24 години, почувається дуже сонним, а той, хто не спав 48 годин, ледве може тримати очі відкритими.
Незважаючи на те, що гомеостатичний привід має сенс, ви можете замислитись про свій звичайний день і подумати: "Я не стаю все більш сонним з плином дня". Як правило, після обіду вам дуже хочеться спати, а після вечері вже не так хочеться, хоча до цього часу ви вже довше пильнуєте. Чому так відбувається? Це відбувається завдяки другому процесу у вашому мозку, який допомагає вам залишатися бадьорим. Він називається циркадний ритм.

Роль вашого циркадного ритму

Циркадний ритм - це внутрішній годинник, який працює для того, щоб ваш мозок відчував себе бадьорим у певний час дня, а в інший час змушує вас почуватися сонним. Циркадний ритм збивається приблизно о 1-3 годині дня, що більшість із нас пов'язують з обідом.
Однак це не обід викликає сонливість, а зниження пильності за годинником вашого організму. Після обіду та ввечері ви отримуєте сильний сигнал, який змушує вас не спати, і ви особливо бадьорі безпосередньо перед сном. Ось чому може бути дуже важко заснути раніше за звичайний час і чому годину перед сном часто називають "зоною забороненого сну".

На щастя, коли настає час сну, циркадний ритм швидко знижує сигнал тривоги і дозволяє вам поринути у глибокий сон. Хімічні речовини з гомеостатичного механізму розщеплюються і зникають, поки ви спите. Потім процес починається заново наступного ранку.

Якщо об'єднати гомеостатичний механізм сну та циркадний ритм, то стає зрозуміло, що час, коли ви найбільш пильні та бадьорі, припадає на середину та кінець ранку, а також на ранній вечір. Це ідеальний час для роботи, що потребує уваги та пильності. Найкраще займатися нудними, бездумними справами та роботою по дому в період післяобіднього затишшя з 1 до 3 години дня - до тих пір, поки ви можете тримати себе в свідомості.

Тому наступного разу, коли хтось в офісі спробує звинуватити обід у своїй сонливості, скажіть йому правду: обід у цьому не винний.