Чи варто спробувати бінауральні ритми для сну?

Якщо ви коли-небудь шукали в Інтернеті звукові доріжки для сну чи релаксації, ви, швидше за все, натрапили на бінарні ритми. Ці дзижчать, що вібрують звуки, доступні в спеціалізованих додатках і вдосталь присутні на сайтах потокового мовлення, бувають різних видів, і кожен з них асоціюється з принадними перевагами. Шанувальники бінауральних ритмів обіцяють усі - від глибшого сну до покращення пам'яті та підвищення концентрації уваги, залежно від треку.

Ви можете запідозрити, що багато заяв, пов'язаних із бінауральними биттями, надто роздуті. Попередження про спойлера: можливо, ви маєте рацію. Але, безперечно, у цих треках, деякі з яких набирають десятки мільйонів переглядів на YouTube, є.

Можливо, їх варто послухати, щоби краще спати?

Що таке бінауральні ритми

Бінауральний ритм - це два тони, що відтворюються на трохи різних частотах у кожному вусі, що створює слухову ілюзію. Наприклад, якщо ви слухаєте тон із частотою 440 герц з одного боку та 446 герц з іншого, ваш мозок "почує" тон із частотою 6 герц - різницю між цими двома частотами. При самостійному відтворенні бінауральні ритми, як правило, звучать як луна, але в деяких треках музику або інші звуки накладається такий шар, що биття практично не чути.

Різні частоти бинауральных биття повинні відповідати п'яти встановленим категоріям мозкових хвиль, чи вимірювань електричної активності нейронів, які позначаються грецькими буквами. Вони, у свою чергу, відповідають різним психічним станам та видам діяльності. Тета-хвилі, наприклад, знаходяться в діапазоні від 4 до 8 герц і асоціюються з глибоким розслабленням; Гучніші гамма-хвилі, з частотою 30 герц і вище, пов'язані зі стимуляцією і увагою.

Ідея бинауральных ритмів у тому, що ви можете налаштувати себе певний стан розуму, у певному сенсі, відтворюючи частоту, що з потрібним вам настроєм. Ваші мозкові хвилі синхронізуються з тоном, і - принаймні теоретично - ваш психічний стан потім синхронізується з вашими мозковими хвилями.

Чи працюють бінауральні ритми насправді

У дослідженні, опублікованому на початку цього року, вчені відтворили два типи бінауральних ритмів для 16 учасників та порівняли їхній ефект з ефектом від моноуральних ритмів, коли два тони поєднуються в одному треку, який відтворюється в обох вухах. Частота мозкових хвиль учасників дійсно синхронізувалася з частотою бінауральних биття - явище, зване захопленням, - але ще більшою мірою це відбувалося при відтворенні монауральних ритмів, і жодна з них не викликала змін у самооцінці настрою.

Той факт, що мозкові хвилі збігаються з бінауральними ритмами, не є чимось дивовижним, говорить Гектор Орозко Перес, який проводив дослідження як аспірант Університету Макмайстра в Онтаріо, Канада.

"Якщо ви слухаєте ритмічний малюнок, ваш мозок підлаштовуватиметься під нього", - говорить він. "Так влаштований мозок".

Але той факт, що ваші мозкові хвилі відображають зовнішній звук, не обов'язково призводить до зміни вашого настрою, і насправді це не сталося з жодним з учасників дослідження. Орозко Перес каже, що він знає людей, котрі відчувають користь від використання бінауральних биття. Він не заперечує, що це можливо, просто сумнівається у механізмі: "Це може бути ефект плацебо. Можливо, річ у тому, що це ритмічний стимул".

Лейла Чайеб, доктор філософії, дослідник з університету Бонна в Німеччині, виявила, що бінауральні ритми (поряд з монауральними) можуть бути корисні для стимулювання концентрації уваги у людей, чиї думки схильні блукати. А в окремому огляді існуючої літератури з цього питання вона та її колеги наголосили на доказах того, що бінауральні ритми можуть знижувати тривожність.

Проте доведених досліджень, що підтверджують користь бінауральних ритмів для покращення сну, мало. Проте і Чайеб, і Орозко Перес погоджуються з тим, що спробувати їх не завадить.

"Застосовуйте цю звукову стимуляцію протягом короткого часу і на низьких частотах, щоб уникнути головного болю, втоми та шуму у вухах", - рекомендує Чайеб, відзначаючи, що жоден з учасників її досліджень не повідомив про якісь негативні побічні ефекти від прослуховування бінауральних ритмів.

Підсумок: Хоча сучасні наукові дані не можуть остаточно довести, що бінауральні биття сприяють сну чи розслабленню, це не означає, що вони не допоможуть вам. За словами Ороско Переса, існує безліч відкритих питань, пов'язаних із цим видом слухової стимуляції, та безліч різних параметрів для тестування. Крім того, як зазначає Чайеб, існує доведений потенціал бінауральних биття для підвищення концентрації уваги та зниження тривожності.

Після ретельного тестування, додає вона, бінауральні биття можуть бути визнані як корисний інструмент, який допомагає людям полегшити симптоми тривоги неінвазивно та безпечно, що теоретично може допомогти вам легше заснути.