Дивовижна причина, через яку денний шум може заважати вашому сну

До початку вересня 2020 року, після обов'язкового наказу залишатися вдома, паніки, викликаної пандемією, і ганебної кількості годин, проведених на одному дивані день за днем, я почав усе чути. Спершу це були крики маленьких дітей наших нових сусідів.

І хоча багато людей можуть вважати пронизливі крики менш ніж приємними для слуху, мені вони здавалися нестерпними. Невдовзі після цього я сфокусувався на постійно гавкаючій собаці іншого сусіда.

Коли чутливість до шуму є чимось серйознішим

Я давно підозрював, що страждаю на мізофонію - захворювання, при якому люди емоційно реагують на звичайні звуки (поки я друкую ці рядки, я намагаюся - і безуспішно - ігнорувати наполегливі і повторювані удари баскетбольного м'яча на майданчику поряд з будинком).

Мізофонія зачіпає приблизно 10-15% дорослих, згідно з дослідником поведінки Томасом Дозьє, президентом Інституту мізофонії та автором книги "Розуміння та подолання мізофонії". Хоча досліджень про мізофонію не так багато, експерти вважають, що вона може серйозно підірвати психічне здоров'я та функціонування людини.

Наприклад, люди з мізофонією схильні сердитись чи відчувати бажання втекти від повсякденних звуків, які інші або не помічають, або їх не турбують. 

Приклад: Мій хлопець буквально проспав три години, поки бригада вантажників штовхала візки сходами біля нашої спальні, а я мало не збожеволіла.

Чи може мізофонія вплинути на ваш сон

Коли йдеться про те, чи впливає мізофонія на сон і як присяжні ще не визначилися.

"Наскільки мені відомо, немає досліджень, присвячених мізофонії та сну, - каже Дозьє.

Тим не менш, якщо провокують шуми виникають під час сну або викликають занепокоєння протягом дня, є ймовірність, що вони можуть порушити сон хворого на мізофонію.

"Зазвичай вважається, що коли у людини спрацьовує тригер, вона не може заснути", - каже Дозьє. "Спрацьовування тригера викликає вегетативну реакцію симпатичної нервової системи і, отже, блокує реакцію парасимпатичної нервової системи. Тригери повинні припинитися, перш ніж людина зможе заснути".

Дозієр та його колеги опублікували минулого року в журналі "Психологічна думка" дослідження, яке показало, що 83% учасників мали тригери у вигляді звуків дихання, які викликали у них симптоми мізофонії. Такі речі, як дихання, хрипи, сопіння та інші гучні звуки з рота, включаючи хропіння.

Так що, якщо у вас є партнер по ліжку, який після настання темряви перетворюється на вантажний поїзд, ви можете зіткнутися з труднощами у відпочинку.

"Хропіння є поширеним тригером, як і інші звуки, які видає партнер, лежачи в ліжку", - каже Дозьє. "Коли це спрацьовує, крайня реакція заважає заснути. Я знаю одну людину з дуже легкою формою мізофонії, у якої хропіння є пусковим механізмом. Він прокидається у гніві, коли його дружина хропе".

За словами Дозьє, інші поширені тригери мізофонії включають все: від гавкоту собак і транспорту до повсякденних сусідських звуків, що проникають через стіни або підлогу. Читаючи його список, я ніби зазирнув у свій власний щоденник мізофонії - кожен із цих звуків спрацьовував і не давав мені заснути.

Шум та проблеми з якістю сну

Ті, хто страждає на мізофонію, звичайно, не єдині, хто відчуває порушення сну через шум. За даними Національного фонду сну, навіть звуки, які вас не будять, можуть вплинути на час, проведений у певних стадіях сну, а шум навколишнього середовища, такий як автомобільний рух, як було доведено, збільшує стадію 1 сну (найлегша стадія сну, час якої ми найлегше пробуджуємося) і зменшує повільнохвильовий та глибокий сон (дві стадії сну, що відновлюють психічний та фізичний стан).

Дослідження також показали, що нічний шум може провокувати надмірну вироблення адреналіну та кортизолу (двох основних гормонів стресу) та викликати підвищення частоти серцевих скорочень та кров'яного тиску. Тому навіть якщо ви відносно спокійна і незворушна людина, коли справа доходить до боротьби з шумом, ви можете несвідомо відчувати негативний вплив нічних звуків, які порушують ваш сон.

Як зменшити шум, що заважає сну

Якщо ви, як і я, справляєтеся з мізофонією або просто хочете будь-що захистити свій дорогоцінний сон, ось кілька перевірених порад, як уникнути шуму ночами.

1. Наповніть свій життєвий простір навколишнім звуком: Заспокійливе дзижчання деяких легких фонових звуків може допомогти відволікти вас від зовнішнього шуму і навіть приховати деякі звуки, що засмучують. "Додайте багато фонового шуму, наприклад, вентилятори, білий шум чи заспокійливі звуки, такі як дощ", - каже Дозьє. Мені особисто дуже подобається двогодинний епізод "Потяг під дощем". Якщо інші шуми відволікають від якісного сну, корисним доповненням до спальні можуть стати апарати білого шуму. Оснащені датчиками, які регулюють рівень гучності, щоб найкраще впоратися з небажаними шумами.

2. Влаштуйте для своїх вух фізичний бар'єр: "Носіть зручні беруші", – радить Дозьє. "Я рекомендую беруші-циліндри з пінопласту. Вони повинні повністю вставлятися у вушний канал, щоб забезпечити максимальний ефект. При носінні вночі вам може знадобитися інша людина, щоб розбудити вас, або дуже гучний будильник. Комбінація білого шуму та берушів може бути ще кориснішою. ".

3. Додайте до спальні м'які поверхні: Ви, напевно, помічали, що звуки мають тенденцію віддаватися луною у порожньому просторі та реверберувати від твердих поверхонь. Вирішіть цю проблему, наповнивши спальню якомога більшою кількістю м'яких, плюшевих, затишних тканин та предметів. Принесіть більше килимів, встановіть щільні штори та вкладіть гроші у велику кількість подушок.

Спробуйте вирішити цю проблему: Не завжди можливо домовитися з джерелом ваших звукових проблем (водії, що проїжджають повз, і випадкові собаки, швидше за все, не захочуть вислуховувати ваші скарги). Але якщо ви можете визначити винуватця, і вам здається, що ви можете спокійно вирішити це питання і висловити свої потреби в більш тихому часі, можливо варто спробувати. Поговоріть зі своїм хропучим партнером, попросіть сусіда зробити телевізор тихіше або люб'язно запитайте у сусідів, чи не могли б вони після певної години зменшити гучність своєї музики. Можливо, сусіди не скажуть вам спасибі, але ваш організм буде вдячний.