Здивовані місяцем? Є причина, через яку ви відчуваєте втому перед повним місяцем

Багато хто з тих порушників сну, про які ми чуємо сьогодні, є сучасними винаходами. Смартфони, планшети, ноутбуки, екрани телевізорів та електронні читалки... нам не дають заснути сині промені. Але, можливо, існує інший тип джерела світла, яке з'явилося раніше за наші технології. Ми говоримо про місяць.

Світло відіграє величезну роль у наших циклах сну та неспання. Денне світло, зокрема, задає наш циркадний ритм, допомагаючи нам підтримувати постійний графік сну, знаючи, що час прокидатися. Тому є сенс замислитись: А як щодо місячного світла?

Нове дослідження показує, що сон найкоротше перед повним місяцем

Хоча раніше проводилися дослідження впливу місяця на сон, більшість з них були непереконливими, не виявивши жодного зв'язку між місячними фазами та сном, або припускали, що якість сну змінюється в залежності від того, як зростає і зменшується місяць.

Однак ці дослідження були ретроспективними, тобто аналізувалися дані лабораторних досліджень сну, які проводилися з іншою метою, і вони не розглядали повний місячний цикл.

У дослідженні, орієнтованому на місяць, опублікованому на початку 2021 року вченими з Єльського університету, Університету Вашингтона та Національного університету Кільмеса в Аргентині, вивчався вплив місячного світла на сон. "Ми розробили наше дослідження, щоб вивчити ритми сну протягом одного або двох місячних циклів", - говорить Горасіо де ла Іглесіа, доктор філософії, біолог Вашингтонського університету, який очолював дослідницьку групу, що опублікувала дослідження.

У дослідженні вивчався режим сну 98 членів трьох громад корінного народу тоба-ком в Аргентині: в одній громаді не було електрики, в іншій - була обмежена електрика, а остання група, яка мешкає в міських умовах, мала повний доступ до електрики. "Ми передбачали, що найяскравіше місячне світло, тобто ніч повного місяця, вплине на сон, - каже де ла Іглесіа.

Натомість дані показали, що у всіх трьох групах спостерігалися однакові порушення сну в дні, що передують повному місяцю. Здивовані, вони розширили своє дослідження, зібравши дані про сон 500 студентів коледжу в районі Сіетла, і визначили, що в переважній більшості випадків сон порушувався в період від трьох до п'яти днів до повного місяця.

У всіх трьох громадах Тоба-Ком та серед студентів у Сіетлі простежувалася певна закономірність. У всіх учасників дослідження не тільки пізніший час відходу до сну і менша тривалість сну за три-п'ять днів до повного місяця, але і в середньому на сон йшло на 30 хвилин більше, в результаті чого середня втрата сну склала від 46 до 58 хвилин.

"Деякі студенти з Сіетла показали різницю в дві години в тривалості сну до і після повного місяця", - каже де ла Іглесіа. "І це студенти, які живуть у місті із сильним світловим забрудненням, які не звертали жодної уваги на місяць".

Як місячне світло впливає на наш сон

Де ла Іглесіа вже кілька років вивчав народ тоба-ком, коли його вразило, як ритми їх життя наслідують цикли місяця. Вночі повного місяця вони користувалися додатковим годинником світла, спускаючись до річки для лову риби або підтримуючи вогонь, щоб довше поспілкуватися.

"Старі чоловіки Тоба-Ком любили розповідати нам, що місячні ночі - це час підвищеної сексуальної активності", - каже де ла Іглесіа. Насправді дослідження показали зв'язок між місячними циклами і менструальними циклами жінок. У міфології тоба-ком місяць також асоціюється із сексуальними стосунками.

Ці історії змусили де ла Іглесіа та його колег вивчити, як місяць впливає на сон; їхні висновки привели до нових теорій.

Теорія № 1: Ця поведінка часів наших кочівників
"Коли ми були мисливцями та збирачами і навіть на зорі сільського господарства, кілька днів додаткового світла були надзвичайно цінними", - пояснює де ла Іглесіа. Це був час для полювання та риболовлі, посадки рослин та збору врожаю". У ході еволюції міг виникнути біологічний механізм, який регулював наш сон відповідно до місячних циклів, щоб ми могли спати і краще використовувати ці дорогоцінні годинники місячного світла".

Іншими словами, причиною щомісячних нападів безсоння може бути пережиток еонів минулого. "Хоч би ми не намагалися контролювати навколишнє середовище, ми все одно пов'язані як з нашими предками, так і зі світом природи", - каже де ла Іглесіа.

Теорія №2: Місячне світло забезпечує значне освітлення
Коли зростаючий Місяць наближається до повного місяця, він знаходиться високо в небі протягом першої половини ночі. Місячне світло в ці дні досить яскраве і з'являється досить рано, щоб забезпечити освітлення під час неспання.

Але на відміну від штучного світла, місячне світло менш руйнівне, навіть коли над головою повний місяць. "Хоча місячне світло досить яскраве, щоб не дати вам заснути, його недостатньо, щоб розбудити вас", - каже де ла Іглесіа.

Теорія №3: Гравітація впливає те, як ми реагуємо на світло
Для людей, які живуть у великих містах з великою кількістю штучного світла, у де ла Іглесіа є ще одна теорія: гравітація. "Ми вважаємо, - каже він, - що при наближенні повного місяця ми відчуваємо гравітаційне тяжіння, яке робить нас більш чутливими до світлового впливу".

Можливо, це гравітаційне тяжіння колись грало роль своєрідного еволюційного кофеїну.

Як боротися з притяганням місячного світла
У цьому вічному зв'язку є щось поетичне, і ви можете відзначити це, не втрачаючи сну. Якщо ви виявите, що кілька ночей на місяць виєте у подушку, можливо, вам варто відстежувати місячні цикли.

Потім, у ночі, близькі до повного місяця, коли ви можете бути дуже чутливі до світла, де ла Іглесіа радить ретельно дотримуватися гігієни сну, щоб уникнути повномісячного безсоння. Це включає обмеження впливу синього світла перед сном і придбання затемнених штор, щоб зробити спальню дійсно темною.