У вас ранковий запах із рота? Ось як це виправити

Якщо ви прокинулися і відразу ж захотіли прополоскати рота, ви далеко не самотні. За оцінками, близько 30% людей страждають від неприємного запаху з рота (офіційно відомого як галітоз), і найчастіше це відбувається вранці.

Ранковий запах з рота може бути неприємним, він може викликати почуття незручності, і якщо вам важко впоратися з ним, можливо, ви ставите питанням, що викликає ранковий запах з рота і що можна зробити, щоб його усунути. Ми звернулися до медичних експертів, щоб вони допомогли нам зрозуміти, що таке запах з рота вранці, що його викликає, і, можливо, найголовніше, як ефективно освіжити дихання і зробити ранковий запах з рота проблемою вчорашнього дня.

Що таке ранкове дихання

Майже кожен із нас знайомий із ранковим запахом із рота (галітозом), або тому, що він у нас є, або тому, що ми були поруч із кимось, у кого він є (його важко не помітити!). Двома словами, ранкове дихання - це термін, що використовується для опису неприємного запаху з рота, який зазвичай з'являється вранці. Не всі відчувають неприємний запах із рота після пробудження, але більшість із нас відчувають його час від часу, а для деяких людей він може стати хронічною проблемою.

Які симптоми ранкового дихання

Для багатьох із нас ранкове дихання відчувається як кислий присмак у роті, каже лікар Гері Лю, дитячий стоматолог. "Найчастіше ранковий подих відчувається оточуючими як неприємний запах, коли ви говорите або відкриваєте рот, - розповідає Лю. Часто ми не знаємо, що в нас ранковий запах з рота, поки хтось не повідомить нам про це, додає він. (І ні, цей трюк із видиханням повітря в руку, щоб понюхати, насправді не працює).

Лікар Алекс Рубінов, стоматолог загальної та косметичної практики в Нью-Йорку, каже, що у різних людей ранковий запах з рота може проявлятися по-різному. "Ступінь тяжкості дійсно варіюється в залежності від загальної гігієни ротової порожнини, - пояснює він.

Багато людей з неприємним запахом з рота мають жовтий або білуватий наліт мовою, каже Рубінов, особливо на задній частині язика. У них також може бути наліт на зубах та відчуття сухості у роті, особливо вночі. І, звичайно, або вони самі або хтось інший виявить цей неприємний запах.

Що викликає ранковий запах із рота

Найчастіше ранковий запах із рота викликаний поганою гігієною зубів, але іноді цьому сприяють інші медичні проблеми. Розуміння першопричини неприємного запаху з рота – це перший крок до вирішення проблеми.

Погана гігієна зубів

Люди, які не дотримуються гігієни ротової порожнини, найчастіше страждають від неприємного ранкового запаху з рота, каже Лю. "Їжа та зубний наліт, не очищені з рота, створюють запах, який відчувають оточуючі", - каже Лю. "Наліт, який накопичується на текстурованій поверхні мови, також може видавати запах, якщо його не очистити".

Сухість у роті та надмірне зростання бактерій

Іншою частою причиною ранкового запаху з рота є поєднання сухості у роті та надмірного зростання бактерій. Поки ми пильнуємо, слина виробляється - найчастіше під час їжі. "Виділення слини стимулюється, коли ви вживаєте їжу, щоб слиз змастило їжу, а білки та ферменти почали розщеплювати їжу, – пояснює Рубінов.

Але коли ми спимо, слини виробляється менше і в результаті в роті стає сухо, пояснює Рубінов. Ця сухість призводить до того, що бактерії, що виробляють запах, розмножуються протягом ночі, і ми прокидаємося з неприємним запахом із рота.

Інші причини ранкового запаху з рота

Доктор Джіоті ​​Матта, медичний директор Центру розладів сну Медичного центру Джерсі-Сіті, каже, що ранковому диханню можуть сприяти й інші стани, що часто зустрічаються. До них відносяться:

- Синусові проблеми
- Кислотний рефлюкс та гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)
- Гінгівіт (запалення ясен)
- Апное уві сні

Апное уві сні часто викликає симптоми сухості у роті та створює сприятливий ґрунт для розмноження бактерій. "При апное сну, зокрема, люди сплять з відкритим ротом, намагаючись подолати перешкоди для дихання", - каже Матта. "Це може призвести до висихання виділень у роті, що посилює неприємний запах із рота".

Чи свідчить ранковий запах з рота про серйозні проблеми зі здоров'ям

Іноді хронічний ранковий галітоз може свідчити про серйознішу основну проблему зі здоров'ям. Наприклад, люди із захворюваннями печінки або нирок можуть мати неприємний запах із рота, тому що вони не можуть належним чином відфільтровувати токсини зі свого організму. Зокрема, у людей із хронічною нирковою недостатністю із рота може пахнути аміаком. Нарешті, нелікований діабет може призвести до серйозного стану, званого кетоацидоз, при якому з рота може виходити незвичайний солодкуватий запах. Неприємний запах із рота також може бути ознакою проблем із горлом або мигдаликами, а також карієсу. Одним словом, постійна проблема із запахом з рота має стати приводом для звернення до лікаря, щоб переконатися, що вона не є ознакою серйозніших проблем зі здоров'ям.

Якщо ранковий запах з рота не проходить після вирішення основних проблем, таких як гігієна ротової порожнини, важливо звернутися до лікаря, щоб виключити будь-які медичні проблеми, які можуть бути причиною ваших симптомів.

Як позбутися від неприємного запаху з рота

Ранковий запах з рота може бути дратівливим, незручним і загалом смердючим. Хорошою новиною є те, що більшість випадків ранкового запаху з рота можна звести до мінімуму або навіть усунути за допомогою деяких основних заходів.

Хороша гігієна ротової порожнини

Ефективний та ретельний догляд за зубами має ключове значення. Щоб ваш рот не був розсадником бактерій, необхідно чистити зуби щіткою та зубною ниткою. "Регулярне чищення зубів щіткою та зубною ниткою видаляє зубний наліт та їжу з порожнини рота", - каже Лю. Він також рекомендує придбати хороший ополіскувач для ротової порожнини і обов'язково чистити зуби і використовувати ополіскувач для порожнини рота перед тим, як щоранку виходити у світ. Сон дає вашому роті кілька годин для накопичення бактерій, тому правильна процедура пробудження дуже важлива для гарної гігієни ротової порожнини.

Рубінов каже, що якщо ви боретеся з хронічним неприємним запахом з рота, то незайвим буде придбати скребок для язика. "Я не можу наголосити на важливості використання скребка для язика вранці одночасно з чищенням зубів", - радить він. "Мовою накопичується багато бактерій, і якщо його не чистити щодня, то ранковий запах з рота матиме наслідки, що посилюють".

Регулярні стоматологічні огляди

Відвідування стоматолога для регулярного чищення та огляду – ще один важливий спосіб підтримувати чистоту порожнини рота та впоратися з ранковим запахом із рота. "Регулярні стоматологічні огляди та чищення допоможуть виявити та усунути будь-які проблеми до того, як вони стануть катастрофічними, - каже Лю. Ваш стоматолог допоможе виявити будь-які захворювання, які можуть бути причиною ранкового запаху з рота, наприклад, скупчення зубного нальоту, гінгівіт (запалення ясен). ) або пародонтит (важка інфекція ясен).

Лікування основних причин

Іноді ранковий запах з рота не минає навіть після вжиття заходів щодо гігієни порожнини рота. "Якщо проблема зберігається навіть після вжиття цих заходів, необхідно звернутися до лікаря", – радить Матта. Діагностика та лікування будь-яких захворювань, які можуть бути причиною неприємного ранкового запаху з рота, таких як синусит, хронічна сухість у роті, апное уві сні чи кислотний рефлюкс, вкрай важливі не тільки для вашого дихання, а й для здоров'я загалом”.

Підсумок

Що б ви не робили, пам'ятайте, що ранковий запах із рота – це не те, з чим ви повинні миритися. Ранковий запах з рота – це не просто неприємно: воно може знижувати впевненість у собі та викликати соціальну тривогу. Воно також може попередити вас про проблеми із вашим загальним самопочуттям. На щастя, це вирішувана проблема, яку можна забути вже після обіду.