Все, що вам потрібно знати про розмови уві сні

Прокинутися від того, що хтось розмовляє, бурмотить або просто балакає уві сні, може бути дивним і нервуючим відчуттям. Вам може бути цікаво, як це працює. Відповідь: Ваш мозок не повністю відключається, коли ви спите. Насправді, невелика частина вашого мозку все ще не спить, що дозволяє говорити уві сні повними, зв'язковими пропозиціями.

Розмова уві сні - це різновид парасомнії, або нетипової поведінки уві сні. Хоча парасомнії не вважаються "нормальними", розмови уві сні насправді досить поширені, особливо серед дітей. На щастя, хоча для спостерігача це, звичайно, дивно, більшість випадків розмов уві сні нешкідливі і не потребують лікування.

Але як би не був забавний цей факт, розмови уві сні можуть заважати і дратувати, якщо вони відбуваються часто, порушуючи сон того, хто є їхнім свідком.

Давайте докладніше розглянемо, що таке "розмови уві сні", як вони виглядають, що їх викликає - і, найголовніше, як впоратися з ними, якщо "розмови уві сні" стали для вас реальністю.

Що таке розмова уві сні

Розмови уві сні, також відомі як сомнілоквія, - це одне з декількох парасомній, які можуть виникнути, поки ви лягатимете спати. Парасомнії – це розлади сну, що характеризуються деструктивною, аномальною поведінкою під час сну. Інші приклади парасомній – лунатизм та страхи уві сні.

"Парасомнія - це термін, який означає дивні речі, що відбуваються під час сну", - пояснює доктор Стівен Файнсілвер, фахівець з медицини сну в лікарні Ленокс Хілл у Нью-Йорку.

За словами Файнсілвера, можливо, що одночасно відбувається більше однієї "дивної речі". Наприклад, деякі люди одночасно розмовляють уві сні та ходять уві сні. Але розмови уві сні часто відбуваються самі собою, і це, мабуть, найпоширеніша парасомнія, каже він.

Розмови уві сні - досить поширене явище

Одне дослідження показало, що до 66% людей у ​​той чи інший час розмовляли уві сні, а 17% робили це протягом останніх трьох місяців. Розмови уві сні ще більш поширені серед дітей: до 50% дітей віком від 3 до 10 років протягом останнього року займалися сомнілоквітом.

Особливість розмов уві сні полягає в тому, що насправді важко визначити, наскільки вони поширені, оскільки люди, які розмовляють уві сні, не усвідомлюють, що вони це роблять.

"Зазвичай людина не знає про такі випадки, і про неї їй повідомляє спостерігач, зазвичай батько, брат або сестра, або партнер по ліжку", - пояснює Аріель Нейкруг, доктор філософії, психолог та фахівець з медицини сну.

Симптоми розмов уві сні

Існує широкий спектр можливих вокалізацій, які можуть відбуватися під час сну. "Вони можуть змінюватись від незрозумілих вокалізацій, таких як "тарабарщина" і бурмотіння, до дуже складних і відносно чітких виразів, схожих на діалог", - каже Нейкруг. Наступні звуки вважаються "розмовами уві сні":

- Зміна звуків від бурмотіння до чітких речень
- Сміх
- Крики
- Свист
- Стогін

Дослідження 2017 року показало, що більшість (59%) розмов уві сні є невербальними, включаючи бурмотіння, сміх та крики. Серед найпопулярніших слів, сказаних уві сні, перше місце посідає "Ні!". І так, цілком можливо, що розмова уві сні може бути присмачена лайками: згідно з дослідженням, до 9,7% випадків містили лайки.

Крім випадкових лайок, балакуни уві сні іноді говорять більше, ніж хотіли, говорить доктор Марта Мачаж, фахівець з медицини сну в лікарні Святого Чарльза в Порт-Джефферсон, штат Нью-Йорк.

"Якщо ви базікання уві сні, вам слід бути обережним", - жартує Макзаж. "Ви можете сказати те, що не хочете говорити". Хоча це скоріше виняток, ніж правило, іноді балакуни уві сні розкривають секрети або іншу інформацію, яку вони не сказали б, якби були у свідомості і не спали, пояснює вона. Тим не менш, у більшості випадків розмови уві сні абсолютно доброякісні, і часто слухачеві навіть важко їх розшифрувати.

Це призводить до іншої цікавої частини головоломки: коли у нашому циклі сну відбувається розмова уві сні? Чи це відбувається під час REM-сну (коли ми бачимо більшість снів) чи під час глибшого циклу сну?

Цікаво, що не існує певної частини циклу сну, в якій ймовірність розмови уві сні вища. "Розмови уві сні можуть відбуватися на будь-якій стадії сну", - зазначає Нейкруг.

Що викликає розмови уві сні

1. Це може бути генетичним
Якими б загадковими не були розмови уві сні для тих, хто їх спостерігає, розмови уві сні також є деякою загадкою для фахівців та дослідників сну. "Ідеологія розмов уві сні не дуже добре вивчена", - каже Нейкруг. "Наскільки мені відомо, дуже мало робіт намагалися оцінити механізми, пов'язані з цим явищем".

Однак є деякі вказівки на те, що розмова уві сні може мати генетичний компонент, вказує Нейкруг, оскільки деякі дослідження показують, що розмова уві сні передається у спадок. Діти схильні до розмов уві сні, ніж дорослі, але, мабуть, це явище однаково часто вражає як чоловіків, так і жінок.

2. У вас можуть бути певні фактори ризику
Більше того, існує кілька відомих факторів ризику, які можуть зробити вас більш схильним до виникнення нападів балакучості уві сні. Люди з нестійким графіком сну або відчувають нестачу сну можуть бути більш схильні до розмов у сні, так само як і люди, які мають підвищений життєвий стрес. Ліки, що порушують сон, та рекреаційні речовини, такі як кофеїн або алкоголь, можуть підвищити ймовірність того, що ви говорите уві сні.

Крім того, існують певні медичні стани, які можуть підвищити ймовірність того, що ви будете розмовляти уві сні, включаючи апное уві сні, посттравматичний стресовий розлад або розлад сну, що називається розладом поведінки уві сні REM.

3. Ви можете відчувати підвищений стрес
Деякі люди можуть запитати, чи є якийсь глибокий сенс у тому, що хтось розмовляє уві сні. Чи намагаються вони щось сказати вам? Чи є психологічна чи духовна причина для розмов уві сні?

Крім того, що підвищений стрес і посттравматичний стресовий розлад є можливими факторами ризику для розмов у сні, зазвичай не існує глибшої причини, чому це відбувається, каже Нейкруг.

"Це означає, що вони мають звичайний варіант парасомнії", - уточнює вона. "Духовні причини приписуються багатьом маловивченим явищам, але вони зазвичай не мають доказової бази", - додає вона.

Чи небезпечні розмови уві сні

У більшості випадків розмови уві сні не мають серйозного впливу на людину, яка їх веде. Розмови уві сні можуть бути незручними, якщо ви не знаєте, що робите це, а ваш партнер любить звертати увагу на те, що ви кажете. З іншого боку, те, що ви кажете уві сні, може перетворитися на подію, що зближує вас і слухача, особливо якщо сказане вами незвично чи відверто.

Занепокоєння виникає, якщо розмови уві сні супроводжуються іншими парасомніями чи розладами сну, зокрема ходінням уві сні чи хаотичними рухами уві сні. Ті, хто ходить уві сні, можуть становити небезпеку для самих себе, каже Файнзилвер, тому що вони не дивляться, куди йдуть, і можуть натикатися на предмети і падати.

Мало того, якщо ви рухаєтеся уві сні під час розмови, це може свідчити про інший, більш серйозний розлад сну, який називається розладом REM-поведінки, пояснює Маццай.

"При розладі REM-поведінки людина може бити, штовхати, рухатися, ходити, вона може робити багато речей фізично, але дуже часто вона також розмовляє, кричить або кричить". Якщо у вас спостерігаються якісь із цих видів поведінки поряд з розмовами уві сні, Макзадж рекомендує вам звернутися до фахівця зі сну для обстеження.

Як перестати розмовляти уві сні

Якщо ви розмовляєте уві сні (вірніше, хтось сказав вам, що ви розмовляєте), ви можете поставити запитання, чи можна припинити цю поведінку. Хоча не існує спеціальних ліків або методів лікування розмов уві сні, є кілька змін у способі життя, які слід розглянути, якщо розмови уві сні стали турбувати вас чи тих, хто спить разом із вами.

1. Зміцнюйте здорову гігієну сну
Однією з основних областей, яку вам слід зайнятися, є "гігієна сну", яка пов'язана з прийняттям здорових практик, пов'язаних зі сном. "Гігієна сну – це не означає чистити зуби перед сном", – каже Маццай. "Гігієна сну в основному означає практику правильної поведінки, наприклад, регулярний час сну та неспання, а також час відпочинку перед сном".

2. Скоротіть чи виключіть вживання алкоголю
Ще одна область, яка може дуже впливати на такі парасомнії, як розмови уві сні, - це вживання алкоголю, говорить Файнзилвер. Це особливо правильно, якщо ви п'єте ближче до сну.

"Алкоголь - це жахлива гіпнотична снодійна речовина", - попереджає Файнзілвер. "Але це і жахливе снодійне, тому що, хоча ви можете швидко заснути, пізніше ви можете зробити кілька дивних вчинків уночі".

3. Працюйте над зниженням життєвого стресу
Крім розумної гігієни сну та утримання від алкоголю перед сном, рекомендується зменшити стрес у житті та вирішити будь-які проблеми з фізичним чи психічним здоров'ям, які можуть бути причиною ваших розмов уві сні. Застосування заспокійливих процедур, таких як боксерське дихання, прогресивна релаксація м'язів або тепла ванна перед сном, може допомогти знизити рівень стресу перед засинанням.

4. Використовуйте якісне спальне місце. Гарний безпружинний матрац допоможе заснути якіснішим сном.

"У деяких випадках розмови уві сні є наслідком інших розладів, таких як обструктивне апное сну або розлад REM-поведінки", - каже Нейкруг. "Лікування основного розладу сну може допомогти запобігти появі розмов уві сні".

Поради щодо спільного використання ліжка

Усвідомлення того, що ви розмовляєте уві сні, може бути тривожним і навіть неприємним, але зазвичай розмови уві сні найбільше турбують того, хто їх приймає.

Якщо ваш співрозмовник часто будить вас, ви можете порадити йому спробувати вирішити цю проблему, змінивши спосіб життя або відвідавши фахівця зі сну. Але якщо вам здається, що нічого не допомагає, ви можете зробити кілька речей, щоб зробити ситуацію більш терпимою.

Якщо ви впевнені, що ситуація доброякісна, тобто ваш партнер просто бурмотить чи розмовляє, Маццай радить вам придбати пару гарних затичок для вух. "Це звучить жорстоко! Але ви можете носити беруші, щоб заглушити шум", - каже вона.

Інший варіант – вкласти гроші в якісний апарат білого шуму. "Постільні партнери прокидаються, тому що їх провокує уривчастий сигнал, наприклад, ляскання дверей, гавкіт собаки або звук сирени", - пояснює Маццай. "Тому, якщо у вас є генератор фонового білого шуму, то ви з меншою ймовірністю почуєте розмову уві сні як переривчастий шум".

Коли слід звернутися до лікаря з приводу розмов уві сні

Знову ж таки, розмови уві сні зазвичай є скоріше неприємним явищем, ніж чимось ще. Але якщо розмови уві сні супроводжуються різкими, несподіваними рухами, якщо ви кричите або кричали уві сні, або якщо ви також ходите уві сні, можливо, вам варто звернутися до лікаря, щоб унеможливити серйозніші розлади сну.

Є ще один випадок, коли Feinsilver рекомендує звернутися за медичною допомогою, - це якщо ви доросла людина, яка раптово і часто почала розмовляти уві сні. Більшість із нас починають розмовляти уві сні у дитинстві, і хоча більшість із нас переростають це, деякі продовжують, пояснює він.

Якщо ви все життя розмовляєте уві сні, це може бути нормальним, але якщо розмови уві сні - це абсолютно нова для вас поведінка, особливо якщо ви літня людина, Файнзилвер рекомендує вам звернутися до лікаря, щоб виключити будь-які серйозніші причини, такі як розлад поведінки REM, посттравматичний стресовий розлад, реакція на ліки, сильний стрес або апное уві сні.

Чи варто турбуватися про розмови уві сні

Якщо ваша дитина або ваш партнер по ліжку розмовляє уві сні - або якщо вам сказали, що у вас спостерігається така дивна поведінка - ви, ймовірно, запитували, чи є привід для занепокоєння. Можливо, ви хочете знати, чому це відбувається.

Хороша новина полягає в тому, що в більшості випадків це просто один із тих незвичайних, але нешкідливих аспектів сну. Якщо ви розмовляєте уві сні, ви у гарній компанії, оскільки більшість із нас робили це у той чи інший час.

Як і в будь-якому іншому випадку, якщо розмови уві сні вас не просто дратують, якщо у вас спостерігаються додаткові симптоми, крім розмов, або якщо розмови уві сні з'явилися звідки, завжди варто звернутися до фахівця зі сну для обстеження.