Які переваги читання у ліжку? І який метод кращий: електронні читалки чи книги?

Незважаючи на довгий робочий годинник, постійний скролінг соціальних мереж та потокові відеосервіси, які претендують на нашу увагу, 74% американців повідомили, що у 2019 році вони прочитали хоча б одну книгу.

І це чудова новина для їхнього здоров'я, оскільки є багато корисних причин, щоб потягнутися за книгою.

Дослідники з Університету Сассекс показали, що шість хвилин читання знижують стрес на 68%. Інші дослідники довели, що читання посилює стимуляцію мозку, підвищує емпатію, покращує творчі здібності, загострює розум, полегшує проблеми психічного здоров'я, хронічні болі та недоумство.

Давайте дізнаємося про користь читання для здоров'я, про те, чи можна читати вечорами, і як краще читати перед сном.

Переваги читання у ліжку

Занурення в книгу перед сном може здатися способом навчання, але це набагато більше.

Читання може допомогти зменшити рівень тривожності, тому що воно відволікає нас. А це важливо: При боротьбі з тривогою відволікання від життєвих стресів є розумним, заснованим на фактах втручанням.

Крім того, це розслабляє, незалежно від того, чи боретесь ви з тривогою або просто із занадто сильним стресом. Коли дослідники з Університету Шеффілда у Великій Британії провели фокус-групи, щоб з'ясувати, чому люди читають, вони повідомили, що "одною з найбільш часто згадуваних мотивацій для читання було те, що воно дозволяє розслабитися і звільнитися від повсякденного тиску. Як правило, це був спосіб розслабитися, особливо вночі у ліжку”.

Центр досліджень читання, літератури та суспільства при Ліверпульському університеті в Англії випробував "групи спільного читання" як засіб впливу на людей, які страждають на хронічний біль, і виявив, що цей досвід може покращити настрій пацієнта на два дні.

Зрештою, читання може зменшити почуття ізоляції та самотності. Таким чином, якщо низький або напружений настрій є причиною безсоння, читання може підвищити шанси на хороший сон.

Як читання перед сном впливає сон?

Фахівці з проблем сну згодні з тим, що встановлення регулярного режиму відходу до сну є найважливішою умовою досягнення якісного сну. Читання може стати ключовим компонентом ефективного режиму сну.

Відкриття книги приблизно в один і той же час щовечора посилає вашому мозку сигнал про те, що час спати. Це і є умовний аспект, чому читання може викликати сонливість. Воно також допомагає мозку переключитися від зосередженості на реальних життєвих проблемах, з якими ви, можливо, маєте справу до розслабленого та образного стану - природного шляху до сновидінь.

Що краще читати перед сном – електронну чи друковану книгу?

Дослідження показують, що дія синього світла може негативно впливати на сон. У дослідженні 2015 року вчені виявили, що використання електронних читалок перед сном продовжує час засинання та знижує бадьорість наступного ранку.

Носіння окулярів, які блокують синє світло під час читання, може допомогти зменшити негативний вплив синього світла на ваш сон.

Якщо ви читаєте на планшеті, а не на електронній читалці, ви також можете спробувати захисні плівки, які блокують синє світло, які встановлюються безпосередньо на екрани ваших пристроїв, включаючи iPad. Такі плівки одночасно знижують навантаження на очі та допомагають захистити від подряпин та тріщин.

Очевидно, що якщо ви віддаєте перевагу читанню друкованих книг, ви можете повністю уникнути цієї проблеми з синім світлом.

Однак якщо ви часто подорожуєте та любите читати кілька книг за один раз, найкращим варіантом стануть пристрої для читання електронних книг або аудіокниг.

Аудіокниги, казки на ніч, медитації стають все більш популярними і можуть допомогти вам розслабитися та заснути.

Яку електронну книгу краще використовувати

При виборі електронної читалки або планшета слід враховувати такі фактори, як вартість, розмір, підсвічування екрану та те, як ви купуватимете книги. 

Більшість електронних книг мають стандартний розмір: 6-дюймовий дисплей.

У відповідь на занепокоєння споживачів із приводу синього світла компанія Amazon випустила "розкішну" версію Kindle Oasis. Новий Oasis може похвалитися функцією регулювання температури кольору дисплея, забарвлюючи його в жовтий колір. Подібно до опції нічного режиму на деяких смартфонах, функція регулювання колірної температури зменшує інтенсивність синього світла і замінює його теплішим, жовтішим відтінком.

За словами рецензентів, таке світло не лише заспокоює, а й створює враження читання паперової книги. В інших електронних читалках також є функція керування освітленням, включаючи нічний режим на Nook з теплим світлом та ComfortLight Pro на більш дорогих пристроях Kobo.

Існує безліч звітів, які порівнюють різні електронні читалки - якщо ви купуєте свою першу, проведіть невелике дослідження, щоб вивчити можливі варіанти.

Які недоліки електронних книг

Крім синього світла, є ще дві причини, з яких ви, можливо, віддасте перевагу відвідати бібліотеку або незалежну книгарню за старою доброю книгою.

Порушення концентрації уваги через електронні повідомлення - один з негативних аспектів читання на планшетах. Проект "Панорама", спільна ініціатива видавців, бібліотекарів та інших фахівців, нещодавно спільно з дослідниками Портлендського державного університету провів опитування 3850 читачів. Серед опитаних 54% учасників, які читають на електронних пристроях, повідомили про багатозадачність під час читання.

Нарешті, електронні книги та пристрої необхідно заряджати, і хоча найкращі моделі мають досить тривалий час автономної роботи в порівнянні зі смартфонами та планшетами, все ж таки існує реальність, що батарея може розрядитися якраз перед тим, як вбивця у вашій історії буде розкритий.

Чи має значення, що ви читаєте у ліжку?

В ідеалі читання в ліжку забирає читача і заспокоює розум. Але те, що робить це для вас, – питання особистих уподобань. Тільки ви знаєте, яка книга вас захопить - будь то роман про подорож Нілом або мемуари, що надихають.

"Насправді не має значення, яку книгу ви читаєте", - каже когнітивний нейропсихолог доктор Девід Льюїс, один із дослідників, які працювали над дослідженням університету Сассека. "Втративши себе в захоплюючій книзі, ви можете уникнути турбот і стресів повсякденного світу і провести деякий час, досліджуючи область уяви автора".

Зрештою, як сказав Ніл Гейман, "книга – це сон, який ви тримаєте в руках".

Порада: більшість фахівців не рекомендують вибирати жахіття або напружені трилери, якщо розслаблення перед сном є вашою кінцевою метою.