Від будильників до ароматерапії - 5 нових способів прокинутися

Якщо пронизливі гудки вашого будильника змушують вас прокидатися і не любити ранок, можливо, настав час знайти м'якший режим пробудження.

"Те, як ви прокидаєтеся вранці, безпосередньо впливає на ваші думки відразу після пробудження і, у свою чергу, на ваш настрій", - каже дослідник сну Джастін Томас, доктор філософії, доцент кафедри психіатрії та поведінкової нейробіології Університету Алабами в Бірмінгемі. "Відбувається сплеск гормону стресу кортизолу, щоб підготувати людину до пробудження. Отже, якщо у вас гучний будильник, що кричить, можливо, він може підняти рівень кортизолу ще вище або трохи підвищити кров'яний тиск".

На щастя будильники з роками еволюціонували. Деякі з них тепер використовують винахідливіші методи, щоб вивести вас зі сну, краще повторюючи те, що відбувається при природному пробудженні. Сподіваємося, що ви почнете свій день у кращому настрої, з більшою енергією та меншим стресом.

"Якщо ви використовуєте більш тонкі звуки або м'яке світло, цього стимулу може бути достатньо, щоб перевести вас у легшу стадію сну без повного пробудження від дійсно глибокого стану", - каже доктор Вікас Джайн сертифікований фахівець з медицини сну в Техасі та ад'юнкт-клінічний доцент Стенфордського центру наук та медицини сну. "Можливо, саме тому люди почуваються трохи краще".

5 найкращих способів прокидатися вранці

Якщо гудки, дзвінки та мелодії дратують вас, чому б не спробувати один із цих м'якших варіантів будильника?

Будильники зі сходом сонця

Раннє ранкове світло - це потужний природний сигнал, який допомагає прокинутися від сну. Якщо у вашій спальні є затемнені жалюзі або ви прокидаєтеся до сходу сонця, годинник, що імітує світанок, допоможуть вам поступово прокинутися. Дослідження показують, що імітатори світанку допомагають людям почуватися менш сонливими, енергійнішими і в кращому настрої після пробудження.

"Будильник з природним виглядом сходу сонця, особливо для тих, хто знаходиться в відносно темній кімнаті, може бути дуже корисним для природнішого пробудження", - говорить Томас.

Деякі моделі також відтворюють заспокійливі звуки природи, тобто ви можете прокинутися під щебетання птахів або шум океанських хвиль, створюючи ілюзію, що ви на вулиці і насолоджуєтеся світанком.

Шукайте імітатори світанку, на яких вказана потужність у люксах, що вимірює інтенсивність світла.

"Двісті п'ятдесят триста люкс - це, ймовірно, те, що вам потрібно", - говорить доктор Джайн. Якщо цей прилад випромінює дуже мало світла, то це, ймовірно, не буде ефективним продуктом.

Ароматерапевтичні будильники

Будильники з ефірними оліями можуть наповнити вашу кімнату сильним і приємним ароматом, коли настав час прокидатися. Деякі з них включають в процес звуки природи, що може бути корисним, якщо ви не думаєте, що прокинетеся тільки від ароматів.

"Існує набагато менше доказів на користь ароматерапії при пробудженні, ніж у випадку зі світлом", - говорить Томас, який зазначає, що пробудження рано-вранці часто відбувається під час глибокої стадії сну, коли люди бачать сни. "Аромат можливо, змусить вас прокинутися у кращому настрої".

Який аромат підійде вам? Хоча загальновизнаного аромату для ранкового пробудження немає, дослідження показують, що м'ята і розмарин можуть підвищити почуття бадьорості.

Кожна людина має свої унікальні переваги. "Ймовірно, у кожного з нас є асоціації з певними ароматами, що заспокоюють або насторожують", - каже доктор Джайн. Якщо є запах, який вас більше насторожує, це може допомогти.

Будильники з кавоваркою

Якщо ви не відчуваєте себе самим до першої чашки кави, приліжкові годинники, що виконують функцію кавоварки і готують свіжу чашку кави в призначений час, можуть стати тим нюховим сигналом, який змусить вас прокинутися.

"Вся ця Павловська історія, коли... дзвонять у дзвіночок, і у собаки виділяється слина - це схоже явище", - каже Томас. "Будильник, який будить вас під звук кави, що вариться, і запах кави, можливо, змусить вас відчувати себе трохи бадьоріше вранці. І, звичайно, для людей, які люблять каву, це буде більш приємний спосіб прокинутися, ніж гучний, різкий звук будильника" .

Будильники, що вібрують

Якщо ви не любите галасливі будильники або якщо звичайний будильник просто не може підняти вас з ліжка, подумайте про вібробудильник.

Деякі вібробудильники мають плоский диск, який засувається під матрац або подушку і вібрує, коли вам час вставати. Інші варіанти - що носяться, так що ви відчуваєте вібрацію на зап'ясті або іншій частині тіла. Ви можете вибрати, прокидатись лише з вібрацією або додати звук.

"Це інший сенсорний сигнал, тому якщо хтось не реагує на звук, можливо, він буде реагувати на це трохи краще", - говорить Томас. "Я чув анекдотичні свідчення про те, що люди вважають вібрацію корисною, але для деяких вона не спрацювала".

Музичні будильники з розумним динаміком

Деяких людей приголомшує, коли серед тиші починає грати музика. Іншим подобається прокидатися під улюблену пісню. Оскільки експерти зі сну рекомендують не класти телефон у спальні – він може заважати сну. Будильник з розумною колонкою дозволить слухати музику, не спокушаючись на прокручування в голові улюбленої пісні всю ніч.

"Якщо ви прокинетеся і відчуєте себе трохи щасливішим, послухавши улюблену пісню, і вона вас розбудить, я тільки за", - каже Томас, який рекомендує іноді змінювати мелодію для пробудження. "Схоже, люди можуть пристосуватись засипати під певні сенсорні сигнали... Якщо вони використовують музику, їм доводиться періодично змінювати пісню, тому що вони починають засипати під неї".

Остання настанова про будильники

Прокидатися важко, але якщо після заміни будильника ви все ще почуваєтеся розбитим, переконайтеся, що ви спите від 7 до 9 години кожної ночі. - Хронічне недосипання не може бути виправлене зміною стилю пробудження. Якщо ви довго боретесь з недосипанням то радимо поговорити зі своїм лікарем.